Czym kierować się przy wyborze psa?

Zdecydowałeś, że Twoja rodzina powiększy się o czworonożnego domownika? Wspaniale! Czy wiesz już również, jakiej rasy psiak powinien pojawić się w Twoim domu? Jeśli wciąż nie możesz podjąć ostatecznej decyzji (albo podjąłeś ją jedynie na podstawie wyglądu znanych Ci ras), chętnie pomożemy. Sprawdź, jak wybrać psa, by Twój nowy pupil jak najlepiej do Ciebie pasował!

Jaką rasę psa wybrać? Sprawdź cechy psa!

Jak wybrać psa, aby od początku znaleźć wspólny język z nowym domownikiem? Zacznij od przemyślenia kilku bardzo ważnych kwestii dotyczących Twojego przyszłego pupila. Pod uwagę weź:

 

 • Rasę psa – pamiętaj, że rozmiar psiaka i jego wygląd to nie wszystko! U różnych ras na pierwszy plan wysuwają się odmienne cechy charakteru. Przeanalizuj je i dobierz pupila przede wszystkim pod tym kątem! 
 • A jeśli planujesz adopcję psiaka ze schroniska? W tym przypadku wyjątkowo dokładnie przemyśl, na jakiego psiaka możesz sobie pozwolić. Czy masz czas i możliwości, by pracować z psem lękliwym albo trudnym do treningu? Jeśli nie, poinformuj o tym opiekunów w schronisku – znają charakter swoich podopiecznych, na pewno więc pomogą Ci podjąć właściwą decyzję.
 • Pochodzenie psa – ma ono duże znaczenie zwłaszcza, wtedy, gdy decydujesz się na psiaka rasowego. Zawsze dokładnie sprawdź hodowlę: jak traktowane są w niej zwierzęta, w jakim wieku są wydawane do rodziny (minimalny wiek to 8 tygodni), czy możesz liczyć na wyczerpujące odpowiedzi hodowcy na swoje pytania oraz – przede wszystkim – czy hodowla jest zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym.
 • Wiek psa – jeśli na psa decydujesz się po raz pierwszy i nie masz jeszcze doświadczenia, lepiej będzie wybrać szczeniaka albo młodego psa (do 2-3 lat). O wiele łatwiej będzie Ci wpłynąć na zachowanie pupila i go wyszkolić. W przypadku starszych psów zmiana niepożądanych nawyków trwa dłużej i jest trudniejsza.
 • Płeć – powszechnie uważa się, że suczki są bardziej towarzyskie, z kolei psy łatwiej ułożyć. Czy ma to potwierdzenie w rzeczywistości? Niekoniecznie! Płeć Twojego pupila zaczyna jednak nabierać znaczenia, kiedy podejmujesz decyzję o tym, że nie poddasz go kastracji (czasem też zabieg odradzi weterynarz lub behawiorysta, z uwagi na psychikę albo zdrowie Twojego pupila). Pamiętaj więc, że cieczka Twojej suni, może być nieco kłopotliwa. 
 • Rozmiary czworonoga i potrzeba ruchu – wbrew pozorom w tym przypadku to, czy mieszkasz w dużym domu z ogrodem, czy kawalerce wcale nie jest najważniejsze – choć oczywiście im więcej miejsca dla pupila, tym lepiej. Przede wszystkim liczy się jednak to ile czasu poświęcisz pupilowi i jakiego typu aktywność możesz mu zapewnić. 

Ważne kwestie związane z Tobą i Twoim domem, które trzeba rozważyć

Kiedy wiesz już czego oczekujesz od przyszłego czworonożnego domownika, zastanów się, co Ty masz mu do zaoferowania!

 

 • Przede wszystkim rozważ ile czasu możesz poświęcić psu. Jeśli jesteś rodzicem małego dziecka albo pracujesz od rana do późnych godzin wieczornych, być może z decyzją o przygarnięciu psa warto jeszcze się wstrzymać. Pamiętaj, że każdy pies, nawet najmniejszy, potrzebuje kontaktu z Tobą i spacerów (przyjmuje się, że minimalna aktywność dla najbardziej „kanapowych” ras to ok. 1 godz. dziennie). Jeśli tego zabraknie, ucierpi psia psychika i… Twoje mieszkanie. Znudzony psiak może np. podgryzać meble albo szarpać poduszki na kanapie.
 • Przemyśl ile pieniędzy będziesz w stanie przeznaczyć na opiekę nad psem. Im większy pies, tym więcej kosztować będzie jego wyżywienie. A co gdy zachoruje? Niektóre rasy mają skłonność do konkretnych schorzeń – wymagają więc regularnych wizyt kontrolnych u weterynarza, a czasem podjęcia konkretnych działań i leczenia.
 • Znaczenie ma też liczba i wiek domowników. Inne rasy sprawdzą się w przypadku singli, inne będą odpowiednie dla rodzin z małymi dziećmi, nastolatkami albo seniorów. Kiedy więc zastanawiasz się, jaka rasa psa do mnie pasuje, tę kwestię również dokładnie przemyśl.
 • Twoje doświadczenie. Pies pojawi się w Twoim domu po raz pierwszy, czy miałeś już okazję opiekować się czworonogami? Jeśli nigdy wcześniej nie zajmowałeś się psiakami, zdecyduj się na rasę, której przedstawiciele są zwykle ugodowi i słyną z szybkich postępów w szkoleniu.
 • Rasy trudniejsze i bardziej wymagające pozostaw osobom doświadczonym, wiedzącym już jak pracować z psami! Dotyczy to zwłaszcza ras dużych i olbrzymich oraz w typie pierwotnym – w ich przypadku kontrolowanie psa przez opiekuna jest szczególnie istotne.

 

Decyzję o tym, jaki pies pojawi się w Twoim domu podejmij możliwie odpowiedzialnie. W końcu Twój nowy przyjaciel będzie Ci towarzyszył przez wiele kolejnych lat! Dlatego też dokładnie przemyśl czy lepiej postawić na szczenię z hodowli, czy też jesteś gotów na przyjęcie dorosłego psa ze schroniska. Zyskasz na tym i Ty, i Twój pupil!

 

Klaudia Gawlas