Czym kierować się przy wyborze szkoły dla psa?

Chciałbyś, aby Twój pupil znał podstawowe komendy, przybiegał do Ciebie na zawołanie, a podczas spaceru chodził na luźnej smyczy? W takim razie wybierz się wraz z nim do szkoły dla psów! Doświadczony instruktor doradzi Ci jak pracować z psem, abyś szybko zobaczył postępy. Jeśli nie wiesz, jak wybrać dobrą szkołę dla psa, sprawdź nasze wskazówki!

Z jakim psem na pewno udać się na szkolenie?

Być może psiej szkoły szukasz głównie po to, aby ułatwić sobie życie. Reagujący na przywołanie pies, który wie, jak zachować się na spacerze, nie skacze na odwiedzających Cię gości i nie szczeka na dźwięk dzwonka do drzwi to prawdziwy skarb! Wszystkie te zachowania wypracujesz podczas szkolenia. 

 Z jakimi jeszcze problemami psa uda się rozprawić podczas zajęć w psiej szkole? Zabierz pupila na szkolenie, jeśli:

  • Pies nie może powstrzymać się przed zbieraniem resztek jedzenia z ulicy, a kiedy odwiedzają Cię goście – „żebrze” o jedzenie.
  • Chcesz lepiej zrozumieć pupila i wypracować spójne metody komunikacji.
  • Pragniesz wzmocnić łączącą Cię z czworonogiem więź.
  • Chcesz ułatwić sobie życie. Zarówno Tobie, jak i zwierzakowi będzie łatwiej, jeśli pies odpowiednio zachowa się w zatłoczonym miejscu, przy przejściu dla pieszych i w komunikacji miejskiej.  

Szkolenie może także okazać się pomocne, jeśli pojawiły się takie problemy, jak lęk separacyjny albo agresja psa w stosunku do innych zwierząt lub ludzi. W tym przypadku jednak najpierw skonsultuj się z behawiorystą, który podpowie, jakie dokładnie podjąć działania!

Po czym poznasz dobrą szkołę dla psa?

 Znalazłeś szkołę dla psa, ale nie jesteś pewien, czy będzie ona dobrym wyborem? Przekonasz się o tym, jeśli odpowiesz sobie na kilka ważnych pytań! Pamiętaj, że znaczenie mają nie tylko kursy lub szkolenia ukończone przez trenera. O wiele bardziej liczy się jego podejście do zwierząt oraz metody, które stosuje!

 Przed przystąpieniem do zajęć dopytaj więc, jak trenerzy w wybranej przez Ciebie szkole motywują zwierzaki do pracy i czy stosują jakieś formy kar? Jednym z kluczowych elementów psiego szkolenia jest budowanie pozytywnej relacji między psem a właścicielem (oraz późniejsze pogłębianie tej więzi). W czasie szkolenia powinny więc pojawić się ćwiczenia polegające na wspólnej zabawie! Pies nie może być w żaden sposób straszony ani karany za pomocą form przemocy. Jeśli w wybranej przez Ciebie szkole np. stosuje się kolczatki albo chwyta psy za kark i potrząsa, poszukaj innego miejsca!   

Przed zapisaniem psiaka do szkoły sprawdź też wielkość grup. O ile w psim przedszkolu, gdzie jednym z celów szkolenia jest socjalizacja maluchów, grupy mogą być większe, to szkolenie na raz większej liczby niż 5-6 dorosłych psów rzadko bywa efektywne.

Czy trener ma indywidualne podejście do swoich podopiecznych? Być może na szkolenie zgłaszasz się z uwagi na konkretny problem psa (np. lęk separacyjny). Może też zdarzyć się, że problem odkryjesz w trakcie dłuższej pracy z psem. Warto wiedzieć, jak trener zareaguje w takiej sytuacji – zastosuje sztampowe, uniwersalne rozwiązania, czy też postara się poznać konkretnego psa i odkryć przyczynę jego problemów?

Sprawdź wreszcie, jakie metody szkolenia są stosowane w psiej szkole. Pamiętaj, że nie istnieje jedna poprawna metoda szkolenia! Psiaki mogą odmiennie reagować na te same bodźce – to, co sprawdza się u jednego zwierzaka nie zawsze zadziała w przypadku innego. Dlatego też ważne jest, aby trener zachował elastyczność: znał różne sposoby szkolenia, umiał łączyć je i dostosowywać do sytuacji. 

Trening w grupie czy indywidualnie? Zalety i wady obydwu rozwiązań    

 Ostatnia ważna kwestia, którą będziesz musiał rozważyć podczas wyboru szkoły dla psów, dotyczy tego, czy wybrać się z pupilem na zajęcia grupowe, czy indywidualne.

Jeśli zdecydujesz się na zajęcia 1 na 1 z trenerem, cała uwaga szkoleniowca będzie poświęcona Twojemu pupilowi. Rodzaj ćwiczeń i wykorzystywane metody również zostaną dobrane tak, aby, jak najlepiej poradzić sobie z problemami Twojego psa. Bardzo często w trybie indywidualnym zyskujesz także możliwość wyboru miejsca, w którym odbędzie się szkolenie i dopasowania jego godzin pod swój grafik. 

Szkolenia indywidualne są jednak zazwyczaj droższe niż grupowe. Co więcej, nie poleca się ich dla psów (oraz właścicieli), którzy lepiej motywują się pod wpływem presji grupy.

W czasie szkolenia grupowego nie tylko potrenujesz z psiakiem, ale też lepiej go zsocjalizujesz. Będziecie pracować w bardziej naturalnym otoczeniu – do zwierzaka dotrze więcej bodźców. A to ważne, bo Twoje polecenia pies ma docelowo wykonywać niezależnie od tego, gdzie się znajduje! Taka forma szkolenia ma też bardziej atrakcyjną cenę. 

Czy szkolenie grupowe psów ma jakieś wady? Przede wszystkim rozproszenie uwagi trenera. Choć zapewne będzie się on starał zwrócić uwagę na każdego psiaka, to żadnemu nie będzie w stanie poświęcić 100% czasu. Zajęcia grupowe nie będą więc odpowiednie w przypadku bardzo mocno nasilonego problemu, który wymaga indywidualnej pracy. W przypadku szkoleń grupowych trzeba też będzie dostosować się do narzuconego z góry terminarza. 


 Wybór odpowiedniej szkoły dla psów ma kluczowe znaczenie. Od tego, jakie metody zostaną zastosowane w dużej mierze zależy powodzenie całego przedsięwzięcia. Poświęć więc nieco czasu na sprawdzenie informacji o szkole, a jeśli będziesz miał dodatkowe, pytania, nie bój się ich zadać! Dzięki temu łatwiej będzie Ci podjąć ostateczną decyzję i znaleźć szkołę najlepiej dopasowaną do potrzeb Twojego psa. 

Klaudia Gawlas