Dlaczego pies ciągnie na smyczy?

 Kiedy wyobrażałeś sobie pierwsze spacery z własnym psem, zapewne widziałeś w myślach jak Twój czworonożny przyjaciel spokojnie kroczy tuż obok Twojej nogi. Idziecie równym tempem, a pupil reaguje na Twoje komendy… Rzeczywistość okazała się jednak inna! Od pierwszego kroku psiak ciągnie smycz, a Ty robisz wszystko, aby utrzymać ją w rękach? Wspólne spacery kojarzą Ci się teraz z przykrym obowiązkiem i sportem, a nie przyjemnością? Spokojnie! To da się zmienić! 

Powody, dla których Twój pies ciągnie

Jak poradzić sobie z problemem ciągnięcia smyczy podczas spacerów? Najpierw warto ustalić przyczynę tego stanu rzeczy! Dlaczego pies ciągnie na smyczy? Powodów może być kilka:

 

  • Najczęściej przyczyną ciągnięcia jest silna potrzeba poznania terenu. Twój pies chciałby swobodnie węszyć, podejść do napotkanych krzaków czy zarośli, sprawdzić co kryje się w trawie. Niespełnione potrzeby tego typu często stają się właśnie przyczyną ciągnięcia. Nadmierna chęć poznawania terenu może też być przejawem słabej więzi między Tobą i Twoim psem – wówczas otoczenie zawsze będzie dla zwierzaka bardziej atrakcyjne niż współpraca!
  • Nieodpowiednio dobrane akcesoria spacerowe. Pierwszym krokiem do rozprawienia się z ciągnięciem na smyczy będzie sprawdzenie, czy aby na pewno smycz nie jest za krótka, a obroża lub szelki niewygodne. Czasem niewielkie zmiany w tym zakresie dają ogromne efekty!
  •  Czworonogi chodzą zwykle szybciej niż ludzie. Nauka chodzenia tempem opiekuna (bez ciągnięcia smyczy) to dla nich trudne zadanie. Jeśli więc Twój pies ciągnie właśnie z takiego powodu, zarówno on, jak i Ty musicie w czasie spacerów popracować nad zrozumieniem drugiej strony.
  •  Brak nauki chodzenia na smyczy. Nie oczekuj, że zapniesz pupilowi smycz, a on od razu będzie wiedział, jak się zachować! Tak jak każda nowa umiejętność, również chodzenie na smyczy wymaga treningów. Pamiętaj przy tym, aby nie zmuszać psa do ciągłego chodzenia przy nodze, ale pozostawić mu w czasie spaceru również czas na eksplorację terenu!
  • Kolejnym powodem ciągnięcia może być nieodpowiednie zachowanie właściciela. Jeśli denerwuje Cię fakt, że pies ciągnie na smyczy i Ty również zaczynasz nią szarpać, pies odczuwa coraz większy dyskomfort i stres. A to potęguje nieodpowiednie zachowania. Tak samo słabe efekty uzyskasz, gdy podczas spaceru nie poświęcasz pupilowi uwagi. Spacer z psem to Wasz wspólny czas, nie moment, w którym rozmawiasz przez telefon albo odpowiadasz na zaległe wiadomości!
  • Jak często wychodzisz na spacery z psem? Jeśli są one rzadkie, krótkie albo wciąż poruszacie się po tej samej okolicy, pies może szarpać smyczą z nudów! Zapewnij pupilowi dawkę aktywności fizycznej i umysłowej, spróbuj wybrać inną trasę i wydłuż spacer. Różnica w zachowaniu zwierzaka będzie ogromna!
  • Psy mogą też ciągnąć z powodu strachu. Różne zapachy, głośne dźwięki albo duże, poruszające się obiekty (np. autobus) często potęgują stres, a w efekcie – ciągnięcie smyczy. Czasem pies jako zagrożenie odbiera samo wyjście z domu – wiele zależy od jego przeszłości i charakteru.  

Jak poradzić sobie z problemem ciągnięcia na smyczy?

 Co możesz zrobić, by oduczyć psa ciągnięcia na smyczy? Jeśli wydaje Ci się, że pies ciągnie na smyczy i nic nie pomaga, najpierw ustal przyczynę. W sytuacji, gdy jest nią nieodpowiedni nawyk, ważna jest systematyczna i konsekwentna praca z ulubieńcem. Nagradzaj pupila za każdym razem, gdy zachowa się w pożądany sposób! Nagrodą może być ustna pochwała, chwila zabawy z opiekunem albo smakołyk. Początkowo niech pies otrzymuje ją za każdym razem, a potem co 2-3 raz.

Wspomóż się odpowiednio dobranym sprzętem. Wygodne szelki oraz długa linka treningowa zapewne ułatwią Wam naukę spacerowania. 

Pożądane zachowanie ćwicz też zatrzymując się za każdym razem, gdy pies zaczyna ciągnąć smycz. Zatrzymaj się i poczekaj, aż smycz będzie luźna. Dopiero wtedy kontynuujcie spacer. Początkowo tak prowadzony spacer może okazać się dla Ciebie uciążliwy, ale na pewno Twój pies szybko zrozumie, o co chodzi! Pomocna jest także nauka chodzenia na luźnej smyczy oraz technika zmiany kierunków spaceru. Na czym polega? Podczas spaceru często zmieniaj kierunek! Zawołaj psa po imieniu (albo daj mu w inny, ustalony sposób znać o nadchodzącej zmianie) i od razu zacznij iść w inną niż do tej pory stronę. Nie czekaj przy tym na psa, nie zmieniaj też tempa marszu.

Czasem podczas nauki chodzenia na luźnej smyczy sprawdza się również kliker. Najpierw trzeba jednak włożyć nieco wysiłku w naukę, aby pies faktycznie reagował na jego dźwięk.

Kiedy udać się po pomoc do psiego trenera?

Kiedy w nauce chodzenia na smyczy poprosić o pomoc trenera z psiej szkoły? Pomoc na pewno przyda się, jeśli samodzielnie od dłuższego czasu próbujesz zmienić zachowanie psa, ale nie osiągnąłeś założonych rezultatów. Trener sprawdzi stosowane przez Ciebie metody i podpowie Ci, co warto zmienić i jakich jeszcze sposobów możesz użyć, aby wreszcie cieszyć się spokojnym spacerem z pupilem!

Po pomoc specjalisty koniecznie też zgłoś się, gdy przyczyną ciągnięcia jest strach. W takim przypadku nieodpowiednio przeprowadzone szkolenie może przynieść efekty odwrotne do zamierzonych! Jeśli więc Twój pies łatwo się denerwuje, a wychodzenie z domu zawsze wiąże się w jego przypadku z dużym stresem, wybierz się z pupilem na szkolenie. Właściwie dobrane metody z czasem na pewno przyniosą sukces!
Jak nauczyć psa chodzić na smyczy? Choć zadanie to wydaje się bardzo łatwe, często okazuje się, że wcale takie nie jest! Jeśli więc problem ciągnięcia na smyczy dotyczy także Ciebie i Twojego psa, zacznij od ustalenia przyczyny. A potem opracuj plan działania i… uzbrój się w cierpliwość! Efekty przekonają się, że warto było poświęcić czas na naukę!

Klaudia Gawlas