Dlaczego pies nie słucha?

Na spacerach z zazdrością obserwujesz inne psy i ich opiekunów? Widzisz jak czworonogi grzecznie przybiegają na każde „do mnie” i posłusznie wykonują inne komendy. Sam też starałeś się nauczyć swojego psiaka kilku komend, ale efekt jest daleki od ideału… Masz wrażenie, że pies słucha Cię tylko wówczas, gdy ma na to ochotę! Dlaczego tak się dzieje? Powodów może być wiele.

Jak komunikują się psy?

Kiedy pies nie słucha poleceń, opiekunowie często odczuwają złość i frustrację. Pojawiają się też u nich myśli, że pies jest złośliwy albo po prostu brak mu inteligencji. Zazwyczaj jednak te tłumaczenia są bardzo dalekie od prawdy! Dlaczego więc pies nie słucha?

Zacznijmy od początku. Psy komunikują się między sobą inaczej niż ludzie – informacje przekazują i odbierają głównie za pomocą gestów, mowy ciała oraz zapachu. Nie oczekuj więc, że kiedy nagle wypowiesz słowną komendę, pies od razu wykona polecenie! Pamiętaj, że zwierzak w ogóle Cię nie rozumie – nawet, jeśli powtórzysz wolno lub głośniej niż zwykle. Nauka wykonywania poleceń powinna być procesem, który przebiega w kilku etapach. A to wymaga nieco więcej pracy i wytrwałości niż powtarzanie konkretnej komendy podniesionym głosem!

Najczęstsze powody, dla których pies nie słucha

Fakt, że psy i ludzie komunikują się w odmienny sposób sprawia, że nauka komend często nie przebiega dokładnie tak, jak zakładają opiekunowie psów. Kiedy będziesz o tym pamiętał, łatwiej będzie Ci rozwiązać pojawiające się podczas szkolenia problemy i znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego pies Cię nie słucha. Najczęstsze powody to: brak wzajemnego zrozumienia, nieodpowiednio stosowany system nagród oraz błędy popełniane podczas szkolenia.

Brak zrozumienia

Puszczasz psa luzem podczas spaceru, a on znajduje coś bardzo atrakcyjnego do wywęszenia. Wołasz pupila, ale on nie przychodzi – wydaje się w ogóle Cię nie słyszeć i z zapałem węszy dalej. Jak wybrniesz z tej sytuacji? Wielu opiekunów kilkukrotnie przywołuje pupila coraz bardziej podniesionym głosem, a ostatecznie zapina psa na smycz. 

Dlaczego zwierzak nie posłuchał? Pies po prostu starał się uniknąć kary! Rozpoznaje ton Twojego głosu i już wie, że nie może spodziewać się niczego dobrego. Stara się więc jak najdłużej odsuwać karę.

Co z tymi nagrodami?

Początkowo podczas szkolenia Twój pies otrzymywał nagrodę (np. smakołyk) za każde poprawne wykonanie zadania. Co się stanie, gdy nagle całkiem zrezygnujesz z takiego systemu? Zwierzak może uznać, że nie warto dalej współpracować! W takiej sytuacji dobrze byłoby powrócić do systemu nagród. Dawaj je jednak psu nieregularnie – jeśli nie będzie wiedział czy smakołyk pojawi się, czy nie wciąż będzie zmotywowany do pracy! Z czasem zmniejszaj częstotliwość podawania nagród, aż wyeliminujesz je całkowicie.

Niewłaściwie prowadzona nauka nowych poleceń

Jeśli pies nie reaguje na polecenia od samego początku szkolenia (albo niechęć do ich wykonywania pojawiła się nagle), warto skorzystać z pomocy trenera z psiej szkoły. Dlaczego? Prawdopodobnie popełniasz gdzieś błąd, którego jeszcze nie zauważyłeś. Fachowiec podpowie Ci, co poprawić, by pojawiły się efekty pracy. Możliwe problemy to np.:

 

  • Powtarzanie tej samej komendy. Mówisz „stop”, ale pies się nie zatrzymuje. Krzyczysz więc „stop, stop, stop!”. Efekt? W najlepszym razie pies nauczy się, że polecenie brzmi „stop, stop, stop” i nie zareaguje, kiedy wypowiesz je pojedynczo. W najgorszym – zacznie ignorować Twoje słowa. Nauczy się, że opiekun czasem coś mówi, ale w zasadzie jego słowa nie mają znaczenia.

 

  • Nauka reagowania na gesty i nieprzenoszenie ich znaczenia na słowa. Psom łatwiej uczyć się gestów. Szybciej zrozumieją, że powinny usiąść, gdy np. opiekun wyciągnie rękę, niż gdy powie „siad”. Z czasem jednak psa można nauczyć także komend słownych. Trzeba jednak robić to spokojnie i etapowo.

 

  • Za dużo emocji. Jeśli pies zauważy, że choć się stara i trenuje, Ty wciąż jesteś zły i rozczarowany, w końcu i jego dopadnie frustracja. A wtedy zwyczajnie straci ochotę do dalszego treningu!

Inne przyczyny, które warto sprawdzić

Zdarzają się sytuacje, gdy psy nie słuchają opiekunów z jeszcze innych powodów. Jakich?

Czasem, choć dość rzadko, są to przyczyny czysto fizyczne! Być może Twój pies faktycznie jest głuchy? Obserwuj zachowanie zwierzaka, a jeśli zaczniesz podejrzewać kłopoty ze zdrowiem, koniecznie udaj się z nim do weterynarza. Lekarz przeprowadzi odpowiednie testy i potwierdzi lub wykluczy Twoje przypuszczenia.

Jeśli Twój pupil ma za sobą trudną przeszłość, np. jest psem schroniskowym, może nie słuchać komend ze strachu. W takiej sytuacji najlepiej uzbroić się w cierpliwość, spokojnie prowadzić trening i nie oczekiwać natychmiastowych efektów. Dobrze jest też rozważyć skorzystanie z pomocy behawiorysty.

Dlaczego pies nie słucha? Przyczyn może być wiele! Warto więc spokojnie zastanowić się, która z nich dotyczy Ciebie i Twojego pupila. Jeśli nie jesteś pewien, ale zależy Ci na efektach szkolenia, umów się na spotkanie z psim trenerem. Specjalista na podstawie wywiadu i obserwacji podpowie Ci, gdzie leży przyczyna problemu. Dzięki temu dalsza nauka będzie łatwiejsza i przyjemniejsza zarówno dla Ciebie, jak i Twojego psa!

 

Klaudia Gawlas