Dlaczego warto szkolić psa?

Wielu właścicieli psów, oraz osoby które dopiero przygotowują się na przyjęcie czworonoga do swojej rodziny zastanawia się, czy warto ze swoim pupilem odbyć szkolenie. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo łatwa.

Szkolenie psa daje mnóstwo korzyści, zarówno dla właściciela, jak i samego psa. Pozwala nam nie tylko zapanować nad zachowaniem pupila, ale także rozpoczęte we wczesnym etapie życia psa, pomaga mu w prawidłowym rozwoju umysłowym i emocjonalnym. Jakie inne korzyści daje nam szkolenie psa, przedstawię wam w kilku punktach.

BEZPIECZEŃSTWO

To chyba najważniejszy aspekt, jeśli chodzi o szkolenie, ponieważ wyszkolony pies to przede wszystkim bezpieczny pies. Pies jest samodzielną, myślącą jednostką, która niejednokrotnie może zachować się w sposób dla nas zupełnie nieprzewidywalny. Na przykład spuszczony ze smyczy pies może rzucić się w pogoń za kotem lub innym zwierzęciem. Niewyszkolony czworonóg w takiej sytuacji nic nie zrobi sobie z naszych prób przywołania go do siebie. Może to mieć katastrofalne skutki w postaci np. potrącenia psa przez samochód. Dlatego bardzo ważne jest, żeby jak najwcześniej nauczyć psa takich komend, które mogą niejednokrotnie uratować mu życie. Do takich komend zaliczam przede wszystkim przywołanie zwykłe, przywołanie awaryjne, „zostaw”, „zostań”.

BUDOWANIE I WZMACNIANIE WIĘZI

Szkolenie to czas, który poświęcamy w 100% naszemu psu. Podczas wspólnej pracy budujemy wtedy niesamowitą więź opartą na zaufaniu, uczymy się wtedy siebie nawzajem. Wspólne ćwiczenia i zabawa powodują, że pies bardzo mocno przywiązuje się do swojego właściciela, a pies który ma z nim prawidłowe relacje jest grzeczny, zrelaksowany i chętnie przebywa w towarzystwie „swojego” człowieka. Szkoląc swojego psa zyskujemy najlepszego na Świecie przyjaciela, a więź która nas połączy, jest w zasadzie nierozerwalna.

KONTROLA

Z psem, który zna podstawowe komendy z zakresu posłuszeństwa, nie będzie najmniejszego problemu, by wybrać się na spacer nawet w najbardziej zatłoczone miejsce, czy też np. na przejażdżkę autobusem. Wyszkolony pies jest posłuszny, słucha swojego właściciela i chętnie wykonuje jego komendy. Taki pies nie sprawia swojemu właścicielowi żadnych problemów, ponieważ kiedy sytuacja tego wymaga, właściciel jest w stanie kontrolować zachowanie swojego psa.

LEPSZE ZROZUMIENIE PSA

Szkolenie psa to nie tylko nauka sztuczek, siadania czy warowania na komendę. Dzięki szkoleniu dowiemy się w jaki sposób nasz pupil porozumiewa się z innymi zwierzętami, ludźmi, czego się boi, co lubi, co go fascynuje, a co go w ogóle nie interesuje. Podczas szkolenia dowiemy się w jaki sposób pies się uczy i w jaki sposób my możemy czegokolwiek go nauczyć. Zrozumienie swojego psa to podstawa wspólnego życia w zgodzie i harmonii pod jednym dachem.

DOBRA ZABAWA

Szkolenie to również świetna zabawa dla psa i właściciela, podczas której możemy nauczyć go np. wielu ciekawych sztuczek, co świetnie wpływa na rozwój umysłu, emocji i przede wszystkim kreatywności naszego pupila. To także świetny sposób na psią nudę i fantastyczny sposób na rozładowanie nagromadzonych emocji u psa. Podczas szkolenia również my, właściciele dowiadujemy się w jaki sposób powinniśmy się bawić z naszym psem i czym w ogóle jest dla niego zabawa.

Jeśli zastanawialiście się, czy wybrać się ze swoim czworonogiem na szkolenie, to mam nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu, będzie Wam łatwiej podjąć decyzję. Szkolenie psa to naprawdę świetna sprawa, zwłaszcza dla osób które nie są doświadczone w psim temacie, ponieważ niedużym nakładem pracy jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć naszego czworonożnego przyjaciela.

Klaudia Gawlas