Długie spacery w ciepły dzień? Nie dla każdego!

Wszystkie psy uwielbiają długie spacery! To zdanie, powtarzane od pokoleń, uznawane jest powszechnie za fakt. Czy jednak na pewno tak jest? I czy zawsze, gdy pojawia się po temu okazja, powinieneś upierać się przy wielokilometrowej trasie? Sprawdź – zwłaszcza, jeśli Twój pies nie chce chodzić na spacer. Być może znajdziesz odpowiedź na pytanie, dlaczego tak jest!

Kiedy Twój pies pokocha długie spacery?

Wiosna i lato sprzyjają aktywnościom na świeżym powietrzu. Kiedy więc jednym z członków Twojej rodziny zostaje wymarzony psiak, chętnie zabierasz go ze sobą na każdą pieszą wycieczkę. Szczególnie, gdy wyruszasz na spacer po lesie, łąkach czy niższych i wyższych partiach gór. Jesteś pewien, że taki spacer będzie dla Twojego psa prawdziwą przyjemnością! Czy rzeczywiście?

Jeśli spacerujesz ze zdrowym, dorosłym psem jednej z bardziej aktywnych ras, z pewnością pokocha on długie marsze! O jakich rasach mowa? Przede wszystkim zalicza się do nich:

  • psy pasterskie (np. owczarki, collie);
  • psy gończe (m.in. charty);
  • psy sportowe (husky, wyżeł);
  • duże teriery.

Dorośli przedstawiciele ras należących do każdej z tych grup mogą pokonywać dziennie nawet ponad 8 km. Ale uwaga! Na tak długie wędrówki nie zabieraj psów chorych, szczeniąt lub osobników w podeszłym wieku.

Przemęczanie szczeniąt może doprowadzić do uszkodzeń mięśniowo-szkieletowych, a te z kolei różnego typu chorób i zwyrodnień (np. zapalenia stawów). Pamiętaj więc o tym i staraj się tak planować spacery ze szczeniakiem, aby nie forsować go zbyt mocno – nawet jeśli psiak po powrocie do domu wciąż jest bardzo aktywny i pełen energii! W takiej sytuacji zapewnij mu po prostu innego typu aktywności i zabawy.

W przypadku psich seniorów długie spacery mogą okazać się zbyt męczące. Forsowne marsze będą też prowadziły do częstszych kontuzji. W przypadku naprawdę starych psów, eksperci zalecają skrócić spacery nawet do zaledwie 30 minut dziennie!

Jak dobrze zaplanować długi spacer z psem

Jeśli upewniłeś się, że Twój pupil to idealny pies na spacery – i sam jesteś miłośnikiem aktywności fizycznej – wykorzystaj to! Wspólne wyprawy zdecydowanie wzmocnią Waszą więź! Aby zawsze były udane, przed wyruszeniem w drogę dobrze się przygotuj.

Przede wszystkim wybierz odpowiedni sprzęt: smycz i obrożę albo szelki. Muszą być wygodne, nie obcierać psiej skóry, ani nie krępować ruchów pupila.

Drugą ważną kwestią jest zwrócenie uwagi na warunki pogodowe. Nawet najwytrwalsi psi chodziarze nie będą zachwyceni spacerem w upale! Jeśli więc wiesz, że w najbliższym czasie czekają Was naprawdę gorące dni, zrezygnuj z wyjść w okolicach południa. Zamiast tego spaceruj z psem wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Unikaj też silnie nagrzanych powierzchni (chodniki, ulice), na których mogłoby dojść do poparzenia psich łap. Jeśli jednak długich spacerów w upale nie da się uniknąć, rozważ zakupienie psu specjalnych butów!

W gorące dni zawsze miej też przy sobie miskę i wodę dla psa. Możesz zaopatrzyć się np. w silikonową, składaną miseczkę, którą zależnie od potrzeb szybko rozłożysz, a po chwili odpoczynku wsuniesz do plecaka lub torebki.

Idealny pies na spacery? Te rasy raczej się nie sprawdzą…

Jeśli Twój pies nie chce chodzić na spacer, jednym z powodów może być… zmęczenie! Niektóre rasy nie są przyzwyczajone do długich, forsownych marszów. Należą do nich zwłaszcza tzw. psy kanapowe, czyli np. maltańczyki i mniejsze pudle. Długie spacery nie zachwycą też psów o krótkich łapkach oraz ras z krótkimi nosami (czyli ras brachycefalicznych). Te ostatnie w czasie lata są szczególnie zagrożone – forsowne spacery w wysokich temperaturach mogą wywoływać u nich problemy z oddychaniem!

Kiedy zastanawiasz się, czy długi spacer z psem – Twoim pupilem – to dobry pomysł, nie sugeruj się rozmiarem czy poziomem energii ulubieńca! Informacji zawsze szukaj w sprawdzonych źródłach – najlepiej jeszcze przed przyjęciem do domu szczeniaka zapytać o kwestię spacerów hodowcę. Inaczej możesz zdecydować się np. na wielkiego doga niemieckiego, który wcale nie należy do miłośników ruchu i codziennego wysiłku. Pomimo imponujących rozmiarów, psy tej rasy preferują krótkie spacery trwające ok. 30-60 minut.

Jak spacerować ze szczeniakiem i psim seniorem

Kiedy wiesz już, że nadmierna aktywność fizyczna dla niektórych psów nie jest wskazana, pora zastanowić się jak powinien wyglądać idealny spacer w ich przypadku.

Szczenięta warto prowadzić zgodnie z zaleceniami dla danej rasy. Spacer z psem wydłużaj więc stopniowo – tak, jak przekazał Ci to hodowca lub psi trener. Co jednak zrobić w przypadku psów nierasowych? Możesz przyjąć ogólną zasadę określającą długość spaceru. Zgodnie z nią pomnóż wiek psa (w miesiącach) razy 5. W ten sposób otrzymasz szacunkowy czas spaceru. Np. spacer z psiakiem w wieku 7 miesięcy powinien trwać ok. 35 minut (7x5).

Jeśli zamierzasz spacerować z psim seniorem, zwracaj uwagę na jego wiek i stan zdrowia. Co prawda zaleca się spacer trwający ok. 30 minut, ale zawsze podchodź do tego, jak najbardziej indywidualnie. Może okazać się, że w przypadku Twojego pupila 30 minut jednorazowo to już zbyt wiele. Warto wtedy podzielić czas na mniejsze odcinki i wyjść z psem kilka razy. Skąd będziesz wiedział, która opcja jest lepsza dla Twojego pupila? Zaufaj mu! Psy czują, kiedy powinny zrobić sobie przerwę – warto więc obserwować je i pozwolić im działać zgodnie z własnym rytmem.

Ze starszymi psami staraj się też spacerować po znanym terenie. Zwierzęta w tym wieku miewają problemy z orientacją – będą czuły się pewniej, jeśli spacer potrwa określony czas i odbędzie się tą samą co zwykle trasą.

 

Długi spacer z psem? Tak – o ile Twój pies tego właśnie oczekuje! Tylko wówczas dłuższa wyprawa będzie przyjemnością dla obu stron. Jeśli więc należysz do osób aktywnych fizycznie i trudno Ci usiedzieć w miejscu, dobrze zastanów się nad doborem rasy psa. Dzięki temu na pewno w Twoim domu pojawi się czworonóg, dla którego ruch będzie tak samo ważny, jak dla Ciebie!

 

Klaudia Gawlas