Formy karmienia psa – dobierz sposób najlepszy dla Twojego pupila!

Jedną z pierwszych decyzji, które podejmuje każdy właściciel psa, jest wybór formy karmienia pupila. Czy wiesz, jakie masz możliwości? Poznaj najważniejsze zalety i wady każdej z nich i dopasuj rodzaj psiej diety do potrzeb pupila i swoich możliwości!

Najbardziej popularne sposoby karmienia psów

Formy karmienia psów można podzielić na 4 główne typy: suche karmy dla psa, karmy mokre, posiłki gotowane przez opiekuna oraz dieta BARF.

Karmy suche

Wybierając suche karmy dla psów masz pewność, że dostarczasz pupilowi pełnowartościowe, zbilansowane posiłki. Karmę z łatwością dobierzesz do wieku, stanu zdrowia czy wielkości ulubieńca.   

Suchą karmę dla psa nie tylko wygodnie podawać zwierzakowi (na opakowaniu znajdziesz informację o porcjowaniu zależnie od wagi i wieku psiaka), ale też łatwo przechowywać i przewozić. Możesz wybierać spośród wielu smaków, kształtów i wielkości popularnych chrupek, a w razie nagłej potrzeby (np. choroby psiaka) szybko zmienić karmę na specjalistyczną.

Wadą suchej karmy dla psa jest jednak częste występowanie w składzie sztucznych barwników, dodatków smakowych i konserwantów. Nie masz też możliwości sprawdzenia skąd pochodzą zastosowane do jej produkcji składniki.   

Karmy mokre

Podawanie ulubieńcowi karm mokrych dla psów jest równie wygodne, co karm suchych. Takie posiłki są w pełni zbilansowane, a dodatkowo bardzo atrakcyjne dla większości zwierząt. Poza zaspokojeniem głodu, karmy mokre dla psów dostarczają także pupilom porcję wody. Są idealne dla zwierząt z problemami stomatologicznymi.

Mokre karmy mogą jednak przyczynić się do osadzania na psich zębach kamienia nazębnego. Dlatego, jeśli wybierzesz ten sposób karmienia pupila, koniecznie regularnie myj jego zęby oraz podawaj mu przysmaki dentystyczne! 

Mokra karma, po otwarciu, wymaga przechowywania w lodówce i szybkiego zużycia.

Posiłki gotowane

Jedzenie ugotowane przez opiekuna z pewnością ucieszy każdego psiego niejadka! Taki sposób przygotowywania posiłków pozwala Ci kontrolować jakość stosowanych składników oraz dobierać je do potrzeb i preferencji ulubieńca. Jeśli zauważysz alergię pokarmową, szybko odkryjesz też który składnik diety jest jej przyczyną.

Gotowanie posiłków zabiera jednak więcej czasu i jest droższe niż podanie gotowej karmy. Decydujący się na tę formę karmienia, opiekun powinien mieć sporą wiedzę na temat składników odżywczych, aby nie doprowadzić do niedoborów i pogorszenia stanu zdrowia pupila. 

Gotowania pozbawia też produkty spożywcze części substancji odżywczych – jeśli to właśnie tak jada Twój pies, koniecznie podawaj mu również wzbogacające dietę suplementy!

Dieta BARF

Dieta BARF to najbardziej zbliżony do naturalnego sposób karmienia psa! Jako opiekun zyskujesz pełną kontrolę nad jakością podawanych pupilowi produktów oraz zapewniasz mu dostęp do potrzebnych składników odżywczych. Surowe produkty są przez psy dobrze trawione, mają też pozytywny wpływ na stan ich uzębienia.

Przygotowanie karmy dla psów w wersji BARF wymaga jednak sporej wiedzy – każdy posiłek powinien być odpowiednio skomponowany. Stosowanie tej diety wymaga odpowiedniego przechowywania surowego pożywienia – tak, aby nie dopuścić do rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów. 

Dieta BARF jest droższa niż tradycyjna karma dla psa i trudniej utrzymać ją np. podczas wakacji z pupilem. 

Co jeszcze warto wiedzieć, czyli najważniejsze zasady karmienia pupili

Niezależnie od tego, jak zdecydujesz się karmić swojego psa, pamiętaj, o kilku ważnych kwestiach:

  • posiłki zwierzaka zawsze powinny być pełnowartościowe i zbilansowane;
  • karmę dla psa trzeba podawać o stałych porach (częstotliwość zależy m.in. od wieku i stanu zdrowia Twojego ulubieńca);
  • pies nie potrzebuje stałego dostępu do jedzenia – zawsze jednak musi mieć dostęp do czystej wody;
  • nie podawaj psu resztek własnego posiłku;
  • jeśli wybrałeś dietę BARF lub karmy mokre dla psów, po skończonym posiłku pupila zawsze sprzątnij ewentualne resztki i umyj miski;
  • wszelkie suplementy podawaj psu po konsultacji z weterynarzem;
  • nie karm psa tuż przed lub natychmiast po intensywnym wysiłku fizycznym!

Jaką formę karmienia psa najlepiej wybrać? Na to pytanie nie ma jednej poprawnej odpowiedzi. Wybierz więc taki sposób, który wydaje Ci się najlepszy dla Ciebie i Twojego psa. Pamiętaj też, że zawsze możesz wprowadzić zmiany – rób to jednak stopniowo i obserwuj zachowanie pupila! Dzięki temu na pewno uda Ci się znaleźć najlepsze rozwiązanie, które przypadnie do gustu zarówno Tobie, jak i Twojemu psiakowi!

 

Klaudia Gawlas