Gdzie warto wybrać się z psem, a kiedy lepiej pozostawić przyjaciela w domu

Latem przez większość czasu przebywasz w mieście? W takim razie na pewno planujesz wybrać się na koncert, wystawę albo piknik w parku! Jeśli tego typu atrakcje na świeżym powietrzu trwają dłużej niż kilka godzin, być może rozważasz zabranie ze sobą swojego pupila. Czy to dobry sposób na wakacje z psem? To zależy! Nie wszystkie wydarzenia będą dla Twojego psa równie ciekawą atrakcją, co dla Ciebie!

Gdzie na wakacje z psem? Miejsca, które doceni Twój pupil

Na jakie letnie wydarzenia możesz swobodnie wybrać się razem ze swoim pupilem? Jeśli w Twoim mieście organizowany jest letni piknik albo tzw. śniadanie na trawie wyjście z psiakiem to całkiem dobry pomysł na wspólne spędzenie czasu! Wszystko jednak pod pewnymi warunkami.

Na piknik nie zabieraj psa lękliwego, dla którego nagłe spotkanie z dużą grupą ludzi (i innymi zwierzętami) będzie źródłem dodatkowego stresu. Zwróć też uwagę, czy organizatorzy wydarzenia przewidują dodatkowe atrakcje, np. występy lokalnych zespołów, pokazy szczudlarzy czy konkursy dla dzieci. Jeśli tak, nawet najbardziej pogodnego i spokojnego psiaka lepiej pozostawić w domu. Nagromadzenie wywołujących stres czynników (ludzi i dźwięków) może szybko zmęczyć Twojego pupila i sprawić, że stanie się on rozdrażniony!

Pies na pikniku

Piknik w parku oznacza po prostu grillowanie na trawie? W takim razie zabierz psa ze sobą! Pamiętaj jednak o kilku kwestiach:

  • Wybierz miejsce na uboczu, z dala od centrum atrakcji. Niech Twój pies ma szansę powoli oswoić się z nową dla niego sytuacją.
  • Obserwuj pupila. Jeśli zauważysz, że staje się nerwowy albo zmęczony, zakończ świętowanie.
  • Zwracaj uwagę na osoby w Waszym otoczeniu. Wielu ludzi reaguje na obecność psiaków z wielkim entuzjazmem, którego te często nie odwzajemniają. Możesz (a czasem nawet powinieneś) odmówić głaskania!
  • Koniecznie miej przy sobie wodę dla psa oraz worki na odchody!

Plenerowe atrakcje, których lepiej oszczędzić zwierzakom

Pikniki na trawie to nie wszystko! W Twojej okolicy organizowane są też koncerty lub wystawy, na które chciałbyś się wybrać? A może w planie masz udział w festiwalu muzycznym? Na takie wydarzenia lepiej wybrać się jedynie w towarzystwie znajomych i przyjaciół. Nadmiar głośnych dźwięków, kolorowe, mrugające światła oraz tłum ludzi to wszystko czynniki, które będą źle wpływać na Twojego pupila. Pies szybko stanie się przebodźcowany, co odbije się z kolei na jego zachowaniu. Wystraszony albo zdenerwowany czworonóg na pewno nie będzie się dobrze bawił!

Pies na statku i na promie

Wakacyjny rejs promem lub statkiem wycieczkowym? Brzmi świetnie! W obydwu przypadkach możesz zabrać ze sobą psa. Zgodnie z przepisami, małe zwierzęta podróżują w transporterze, większe – na smyczy i z kagańcem.

Pamiętaj jednak, że psy bardzo różnie reagują na wspomniane środki lokomocji. Jeśli więc masz możliwość sprawdzenia, jak będzie w przypadku Twojego pupila, wykorzystaj to! Na początek wybierz się więc z nim np. na krótki rejs po rzece i obserwuj jak zachowuje się na łodzi. Mimo że większość psiaków lubi wodę i chętnie pływa w różnego typu zbiornikach, podróż statkiem może już okazać się dla nich wyzwaniem.

Jeśli więc zauważysz, że Twój pupil wyraźnie się boi, oszczędź mu wodnych atrakcji. Jakie zachowania powinny zwrócić Twoją uwagę? Na pewno należą do nich skomlenie, podkulanie ogona, otrzepywanie się albo częste oblizywanie pyska.

 

Piękna letnia pogoda zachęca do spędzania czasu poza domem. Kiedy długo przebywasz w plenerze, zapewne chcesz, aby w Twoich aktywnościach towarzyszył Ci ukochany psiak. Tutaj jednak warto kierować się nie tylko sercem, ale przede wszystkim rozsądkiem. Nie każde miejsce będzie dla Twojego psa odpowiednie. Pod uwagę zawsze bierz więc charakter pupila oraz ilość i rodzaj zaplanowanych aktywności! Dzięki temu zarówno Ty, jak i Twój pies miło spędzicie czas.

 

Klaudia Gawlas