Jak powinien wyglądać spacer z psem?

O tym, że spacer jest podstawową aktywnością psa w ciągu dnia, wiedzą wszyscy. Czy jednak równie powszechna jest wiedza na temat tego, jak taki spacer powinien wyglądać? Okazuje się, że nie! Sprawdź więc o czym warto pamiętać, aby każdy spacer przynosił jak najwięcej korzyści – zarówno Twojemu pupilowi, jak i Tobie!

Po co psu spacer?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, po co właściwie wychodzisz z psem na spacer? Potrzeby fizjologiczne Twojego pupila to tylko jedna z wielu ważnych kwestii. Spacer to również czas, kiedy Twój pies:

  • może swobodnie podejmować najważniejsze dla niego aktywności, czyli np. węszenie, tropienie, eksplorację terenu;
  • ma okazje zmęczyć się fizycznie i psychiczne (a przy tym rozwijać swoje umiejętności);
  • mierzy się z różnymi niespodziewanymi sytuacjami;
  • buduje więź z Tobą, swoim opiekunem. 

Podczas spaceru bardzo ważnej jest, abyś Ty również faktycznie w nim uczestniczył! Nie wystarczy, że trzymasz smycz. Najlepiej dla Twojego pupila (ale też dla Ciebie) byłoby, gdybyś na czas spaceru z psem schował telefon komórkowy i w pełni skupił na ulubieńcu.

Jak długo powinien trwać spacer i ile razy dziennie wychodzić z pupilem?

Przyjmuje się, że w ciągu dnia pies powinien odbywać minimum 2-3 spacery. Jeden dłuższy, ok. godzinny, i dwa krótsze (po ok. 20-30 minut). Te ogólne zasady trzeba jednak zawsze dostosować do potrzeb i możliwości swojego czworonoga. 

Inaczej będzie wyglądał spacer z psim seniorem lub szczeniakiem, a inaczej – z żądnym przygód młodzieńcem. Jeśli wyprowadzasz małego pieska kanapowego, godzina spaceru będzie dla niego wystarczająca. Jeśli jednak Twój przyjaciel to przedstawiciel jednej z ras wymagających wiele ruchu w ciągu dnia, godzinny spacer okaże się stanowczo za krótki!

Znaczenie ma wreszcie kondycja Twojego pupila. To od niej w dużej mierze będzie zależało jak długi powinien być spacer, ale też to, czy i jakie dodatkowe aktywności warto w tym czasie podjąć. 

Aktywność fizyczna na spacerze – dobierz ją do swojego psa!

Aktywność fizyczna to podstawa udanego spaceru. Żeby jednak faktycznie tak się stało, jej forma powinna być dobrze dobrana do możliwości Twojego psa. 

Przede wszystkim zapewnij ulubieńcowi jak najwięcej swobody. Jeśli możesz, puść psa luzem. Jeśli nie, bo np. Twój pies nie reaguje jeszcze na przywołanie albo spacerujecie w miejscu pełnym innych osób, posłuż się długą linką treningową!

W czasie spaceru możecie też zająć się aportowaniem albo zabawą w chowanego, podczas której ukryjesz się za krzakiem lub drzewem. Przeprowadź też zabawę węchową: na obszarze kilku metrów schowaj (w trawie, korze drzewa, pod kamieniem) kilka przygotowanych wcześniej smakołyków i nakłoń psa do poszukiwań.

Spacer to wreszcie świetny czas na wspólny trening. Jeśli biegasz, jeździsz na rolkach albo rowerze, pies może stać się najlepszym kompanem podczas tych aktywności! Wspólne uprawianie sportu zaproponuj jednak jedynie wówczas, gdy Twój pupil jest w naprawdę dobrej kondycji i faktycznie lubi intensywny ruch. Nie trenuj też ze szczeniakami – ich dopiero rozwijające się mięśnie i stawy nie powinny być poddawane mocnemu wysiłkowi.

Gdzie wybrać się na spacer z psem?

Krótkie wyjście na pobliski trawnik na pewno nie zaspokoi potrzeb Twojego psa. Tak samo, jak nie zrobi tego codzienne okrążenie osiedla. Pozwól psu poznawać nowe miejsca! Dzięki temu zwierzak będzie miał dodatkowy bodziec do rozwoju i aktywności (również intelektualnej). Co jakiś czas zmieniaj kierunek spaceru. Poprowadź też psa w inne niż dotychczas miejsca.

Jeśli masz taką możliwość, korzystaj z dobrodziejstw natury. Spacer w dużym parku, lesie albo po polach i łakach będzie świetną przygodą zarówno dla Twojego psa, jak i dla Ciebie! Niektóre psy będą też szczęśliwe, jeśli zabierzesz je na wycieczkę trekkingową albo górską wędrówkę.

Spacer z psem to czas, w którym Twój ulubieniec poznaje świat oraz oddaje się najbardziej naturalnym psim aktywnościom. Pozwól mu na to! Zaniedbywanie spacerów może powodować różne problemy: od rozluźnienia więzi łączącej Cię z psem po wzrost lękowych lub agresywnych zachowań Twojego pupila.

 

Klaudia Gawlas