Jak przygotować psa do Sylwestra?

Sylwester to dla nas ludzi czas niezwykle radosny, to czas hucznej zabawy, podczas której witamy Nowy Rok. Niestety, dla dużej liczby naszych pupili właśnie ten okres to najgorszy czas w ich życiu, wiążący się z przeżywaniem przez nich ogromnego stresu, który może zagrozić ich zdrowiu, a niejednokrotnie nawet ich życiu. W tym artykule postaramy się podpowiedzieć Wam, w jaki sposób można przygotować psa do Sylwestra, aby jak najmniej odczuwał jego negatywne skutki. 

Psy w odróżnieniu od ludzi, mają dużo bardziej wyostrzone zmysły, zwłaszcza zmysł słuchu, który zaraz po zmyśle węchu odgrywa u nich najważniejszą rolę. Wyobraźmy sobie więc, co musi czuć pies, kiedy usłyszy huk wystrzelonej petardy. Behawioryści i specjaliści od psich zachowań porównują te uczucia do ludzkich odczuć w czasie bombardowań. Pamiętajmy również o tym, że pies nigdy nie zrozumie, skąd biorą się huki i głośne odgłosy. Więc jeśli pies boi się odgłosu wystrzelonych petard, w tym momencie bardzo cierpi. Jest niespokojny, nie potrafi nigdzie znaleźć sobie miejsca, głośno dyszy i cały się trzęsie, bardzo często również szuka różnego (niejednokrotnie dziwnego) miejsca, gdzie mógłby schronić się przed źródłem hałasu. Poza domem najczęściej po usłyszeniu wystrzału, pies wpada w ogromną panikę i próbuje uciec, co bardzo często może się dla niego skończyć tragicznie. 

Dlatego też, tego wyjątkowego dla nas dnia, powinieneś szczególnie zatroszczyć się o swojego psa i poświęcić mu nieco więcej uwagi. Poniżej przedstawiam kilka bardzo ważnych zasad do których należy stosować się w okresie Sylwestrowym. 

PRZYGOTUJ PSA NA TĘ NOC DUŻO WCZEŚNIEJ 

Jeśli wiesz, że Twój pies boi się fajerwerków, nie czekaj z pomocą do ostatniego dnia tylko przygotuj go do tego dużo wcześniej np. poprzez odwrażliwienie go na huk wystrzelonych petard. Kilkanaście dni przed Sylwestrem możesz zacząć odtwarzać na komputerze lub telefonie odgłosy wystrzału petard. Na początku bardzo cicho, ledwo słyszalnie, aby niepotrzebnie nie zestresować psa. W miarę przyzwyczajenia się psa do odgłosów wystrzału, dźwięki należy odtwarzać coraz głośniej. Jeśli jesteś pewien, że nie jesteś samodzielnie pomóc swojemu psu, skonsultuj się z weterynarzem, żeby dobrał odpowiednie dla niego środki uspokajające, które należy podawać psu kilka dni wcześniej.  

ZNAJDŹ MU BEZPIECZNE MIEJSCE 

Najlepiej gdzieś w kącie lub w małym pomieszczeniu z dala od okien. Można też zasłonić legowisko i przygotować psu taką prowizoryczną budę np. z koców. 

SPRÓBUJ NIECO ZAGŁUSZYĆ DŹWIĘK WYSTRZAŁÓW

Po prostu puść głośniej telewizor lub muzykę, żeby chociaż trochę zagłuszyć odgłos fajerwerków. 

ZACHOWUJ SIĘ NATURALNIE I NIE KRZYCZ NA PSA

Pies jak nikt potrafi odczytać emocje swojego właściciela, dlatego staraj się nie okazywać przy nim żadnych negatywnych emocji, ani tym bardziej nie daj mu poznać, że sam się denerwujesz i absolutnie nie krzycz na niego, ponieważ możesz tym spotęgować u niego odczuwanie strachu.  

DAJ MU WSPARCIE JEŚLI TEGO POTRZEBUJE 

Jeśli widzisz, że Twój pies potrzebuje Twojej bliskości usiądź koło niego, mów do niego łagodnym, uspokajającym tonem. Nie ma też niczego złego w tym, że pogłaszczesz psa, kiedy on się boi. 

JEŚLI SIĘ BOI NIE ZOSTAWIAJ GO SAMEGO W DOMU 

Pies odczuwający ogromny strach może wpaść w panikę, a Twoja nieobecność może spotęgować te uczucia, w takim stanie pies może zrobić sobie krzywdę. Dlatego jeśli planujesz wyjście z domu na zabawę, zapewnij swojemu psu odpowiednią opiekę.

USTAL HARMONOGRAM SPACERÓW TAK, ABY OSTATNI ODBYŁ SIĘ CO NAJMNIEJ 2-3 GODZINY PRZED PÓŁNOCĄ

W RAZIE POTRZEBY UŻYCIA ŚRODKÓW USPOKAJAJĄCYCH U PSA NIE STOSUJ ICH NA WŁASNĄ RĘKĘ, KONIECZNIE SKONSULTUJ SIĘ Z WETERYNARZEM 

Podawanie psu leków na uspokojenie na własną rękę jest niebezpieczne i możesz w ten sposób bardzo mu zaszkodzić.

W OKRESIE SYLWESTROWYM WYPROWADZAJ PSA WYŁĄCZNIE NA SMYCZY, ZACZIPUJ GO I ZAWIEŚ ADRESÓWKĘ

Pies, który przestraszy się wybuchu, może uciec w nieznanym kierunku lub może zerwać się ze smyczy, dlatego bardzo dobrym pomysłem będzie wyposażenie psa w adresówkę i zaczipowanie go, ponieważ osoba, która znajdzie Twojego psa w ten sposób bardzo łatwo do Ciebie dotrze. 

 

Sylwester to tylko jeden dzień w roku, dlatego nic się się nie stanie jeśli poświęcisz psu trochę więcej uwagi niż zazwyczaj. Stosując się do powyższych zasad pomożesz mu i sprawisz, że nie będzie to dla niego wielkim, traumatycznym przeżyciem.

Klaudia Gawlas