Jak przygotować się na przyjęcia psa?

Podjęcie decyzji o przyjęciu psa – nowego członka rodziny – pod swój dach, to na prawdę bardzo ważny moment w życiu przyszłego właściciela, który będzie miał znaczący wpływ na wiele lat jego życia. Dlatego ważne jest aby decyzja ta była bardzo dobrze przemyślana oraz by była podjęta mądrze i odpowiedzialnie. W końcu na bardzo długi czas bierzemy odpowiedzialność za  życie nowego pupila.

Jeśli jesteśmy już psychicznie przygotowani i podjęliśmy decyzję o przyjęciu psa do naszego życia, bardzo ważnym elementem jest przygotowanie wszystkich niezbędnych rzeczy na przyjęcie nowego członka rodziny. 

Na pewno większość z nas wie, co trzeba wcześniej kupić, że psu potrzebne jest odpowiednie miejsce do spania, jedzenie, miski, smycz, itd., ale z każdą z tych rzeczy wiąże się jeszcze kilka dodatkowych kwestii. Jeśli chcemy kupić psu legowisko, a nie np. koc, to jakie będzie najlepsze? Z jakiego materiału? Jeśli kupujemy smycz to może automatyczną, zamiast parcianej? A jakie miski są najlepsze? Może zamiast obroży kupić szelki? I tak można by wymieniać. Właściciel, któremu zależy na dobru i komforcie swojego psa, na pewno będzie bardzo długo zadawał sobie takie pytania i bardzo długo się nad nimi zastanawiał. Dlatego też postanowiłam napisać ten post, aby chociaż troszkę ułatwić zadanie przyszłemu właścicielowi psa.

JEDZENIE

Na pewno dla większości przyszłych właścicieli jest to temat bardzo ważny, a może i nawet najważniejszy. Najlepiej będzie w pierwszych dniach podawać psu tą samą karmę, którą dostawał w hodowli. Jeśli kupujemy pieska rodowodowego, zwykle otrzymujemy wyprawkę na kilka dni, dopiero później można stopniowo przestawiać szczeniaka na inne jedzenie. Jeśli nie mamy żadnych informacji czym piesek był karmiony to można zastosować dobrą jakościowo, specjalną karmę dla szczeniąt. Jeśli chodzi o przyjęcie dorosłego psa do domu, również ważne jest aby nie zmieniać mu od razu diametralnie karmy. Jeżeli wcześniej karmiony był dobrą jakościowo karmą, bez problemu możemy kontynuować jej podawanie w naszym domu. Natomiast jeśli chcemy dopiero wprowadzić nową karmę, pamiętajmy, żeby robić to powoli i stopniowo, codziennie zwiększając dawkę nowej karmy o około 30%.

Pamiętaj, by karmić swojego psa dobrą jakościowo, pełnoporcjową karmą. Ma to naprawdę ogromny (o ile nie najważniejszy) wpływ na jego zdrowie i na pewno pomoże właścicielom uniknąć wielu chorób u psa.

LEGOWISKO

Na początku odradzam inwestowanie w drogie posłanie, ponieważ szczeniak może je po prostu pogryźć, pobrudzić lub zasikać. Dobrym pomysłem na start będzie jakiś stary, gruby, miękki koc lub stary materac obłożony kocem. Jeśli zdecydujemy się jednak na legowisko, polecam te wodoodporne, typu ponton albo zwykły materac. Fajnie by było, gdyby miał zdejmowane poszycie, które można łatwo wyprać. Dobrym rozwiązaniem, które na pewno sprawdzi się przy szczeniakach, jest legowisko typu drybed, które możemy bez problemu wyprać. Ważne jest, aby legowisko znajdowało się w zacisznym miejscu, gdzie nikt i nic nie będzie psiakowi przeszkadzało odpoczywać, a skąd będzie mógł obserwować otoczenie – to bardzo ważna kwestia. Legowisko ma być dla psa oazą spokoju, gdzie nikt nie będzie mu przeszkadzał i gdzie będzie czuł się bezpiecznie. Zwierzę, któremu non stop coś będzie utrudniało odpoczynek, będzie ciągle zmęczone i na pewno rozdrażnione, co może prowadzić do nieprzyjemnych sytuacji.

OBROŻA / SZELKI

Z własnego doświadczenia wiem, że najlepiej sprawdzają się obroże lekkie, parciane lub skórzane, bez metalowych zapięć (im lżejsze, tym lepsze) z miękkim podszyciem. Coraz więcej właścicieli i instruktorów szkolenia psów decyduje się na zakup szelek zamiast obroży, ponieważ szelki są przede wszystkim wygodniejsze dla psa, nie uciskają gardła, nie powodują podduszania i ewentualnych uszkodzeń krtani, czy kręgosłupa. Obroża natomiast może powodować zwiększenie ciśnienia wewnątrzgałkowego (co może prowadzić nawet do utraty wzroku), zwłaszcza u psów, które nie potrafią spokojnie chodzić na smyczy i cały czas na niej ciągną.

Pod żadnym pozorem nie kupuj kolczatek, dławików czy obroży elektrycznych – mogą wyrządzić psu ogromną krzywdę psychiczną i przede wszystkim sprawiają zwierzęciu duży ból i dyskomfort!

SMYCZ

U szczeniąt, które nie są nauczone spokojnego chodzenia na smyczy na pewno nie sprawdzi się smycz automatyczna, ponieważ nauczy tylko szczeniaka, że na smyczy można ciągnąć. Najlepiej, żeby pierwsza smycz również była lekka, z taśmy lub linki z regulowaną długością oraz z dwoma karabinkami. To samo dotyczy sytuacji, kiedy wprowadzamy do naszego domu dorosłego psa, który nie za dobrze potrafi chodzić na luźnej smyczy.

MISKI

Przy wyborze miski dla szczeniaka istotne jest kilka czynników: miska musi być stabilna, łatwa w utrzymaniu czystości oraz konieczne jest dopasowanie wielkości miski do rozmiarów psa, tak żeby mógł swobodnie z niej korzystać. Odradzam na początek kupowanie plastikowej miski, ponieważ szczeniak może ją po prostu pogryźć i przy okazji najeść się plastikiem. Najlepsze w tym wypadku będą miski ceramiczne albo metalowe, które najczęściej posiadają pod spodem gumę, która powoduje, że miska jest bardziej stabilna i nie ślizga się po podłodze. Warto zaopatrzyć się także w miseczkę turystyczną, którą bez problemu można złożyć i zabrać ze sobą w każde miejsce (odradzam miski, zrobione z materiału, gdyż są po prostu bardzo niepraktyczne). Jeśli adoptujemy psiaka ze schroniska, również odradzam kupowanie misek plastikowych, ponieważ z nadmiaru emocji, dawnych nawyków lub też ewentualnych dawnych przeżyć, może je również po prostu pogryźć – najlepsze będą te metalowe.

ZABAWKI

Warto zaopatrzyć się w nie zanim piesek pojawi się w domu, ponieważ ważne jest, aby psa od razu nakłaniać do zabawy zabawkami, zanim jeszcze nie spróbuje „zabawy” przedmiotami znajdującymi się w domu (np. obgryzając Twój ulubiony fotel lub buty). Na początek najlepsze będą różnego rodzaju piłeczki i gryzaki, przydatne szczególnie u szczeniaków w okresie ząbkowania. Dobrze sprawdzają się drewniane ciężarki. Świetnym rozwiązaniem będzie też szarpak, którego głównym atutem jest to, że przy zabawie doskonale rozładowuje energię psiaka. Natomiast, moim zdaniem, najlepszym rodzajem zabawek dla psa są różnego typu zabawki interaktywne, np. kong, czy kula smakula, które z kolei uspokajają i wyciszają psiaka oraz pobudzają jego kreatywność.

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego jak ważne dla psa są te wszystkie wyżej wymienione rzeczy. Zakup odpowiednich dla psa akcesoriów oraz jedzenia może znacząco wpłynąć na jego życie, a przecież chyba każdy z nas chciałby, by jego pies miał komfortowe, bezstresowe i przede wszystkim dobre i długie życie. Mam nadzieję, że tym postem udało mi się rozwiązać chociaż część Waszych wątpliwości.

Klaudia Gawlas