Jak wybrać odpowiedni hotel dla psa?

Wiosna i lato to idealny czas na podróże! Od dawna marzysz o zwiedzaniu europejskich stolic albo odpoczynku pod palmami, ale nie masz z kim zostawić swojego pupila? Zamiast zastanawiać się, jak zniesie podróż samolotem, zarezerwuj mu miejsce w psim hotelu! Podpowiemy Ci jak wybrać najlepszy!

Jak znaleźć hotel dla psa?

Poszukiwania odpowiedniego miejsca rozpocznij od określenia potrzeb Twojego pupila. Jeśli zwierzak cierpiał np. na lęk separacyjny i źle znosi samotność, wybierz taki hotel, w którym będzie miał jak największy kontakt z innymi psami oraz opiekunami. Jeśli z kolei Twój pies lubi spokój i samotność, lepsze będzie miejsce, w którym odpocznie tak, jak lubi.

Informacji o hotelach (i najbliższych adresów) możesz poszukać w internecie. Warto jednak najpierw podpytać znajomych właścicieli zwierzaków – być może korzystali już z usług hoteli dla psów i będą mogli wyrazić szczerą opinię o konkretnych miejscach? Zanim zarezerwujesz termin pobytu, koniecznie też wybierz się do hotelu i samodzielnie oceń warunki, jakie w nim panują.

Pamiętaj jednak, aby z rezerwacją nie zwlekać do ostatniej chwili. Im lepszy hotel, tym szybciej miejsca stają się w nim niedostępne – zwłaszcza w sezonie wakacyjnym. Co więcej, niektóre hotele wymagają, spełnienia określonych warunków, np. doszczepienia pupila przeciw dodatkowym chorobom. Warto dowiedzieć się o tym jak najszybciej!

Hotel domowy czy z oddzielnymi boksami?

Hotele dla psów można podzielić na dwa rodzaje: hotele domowe oraz takie, które oferują oddzielne boksy dla każdego z czworonożnych gości.

Hotel domowy to miejsce, w którym psy nie przebywają w kojcach lub boksach. Swobodnie biegają po wyznaczonym terenie i uczestniczą w życiu obsługi (często jest to po prostu prowadząca domowy hotel rodzina). Ogromnym plusem domowych hoteli jest fakt, że Twój pies wciąż będzie przebywał w warunkach najbliższych znanym mu na co dzień. Zwykle też takie hotele są bardziej kameralne i jednorazowo nie goszczą zbyt wielu zwierząt. Minusy? Nie każdy pies ma ochotę na stały kontakt z innymi zwierzakami. Jeśli Twój pupil woli ciszę i spokój, całodzienny harmider może mu przeszkadzać oraz potęgować odczuwany stres.

Dla takich psów o wiele lepszym rozwiązaniem będzie hotel z wyznaczonymi boksami lub kojcami. Każdy zwierzak otrzymuje w tym przypadku swoją osobistą przestrzeń, w której nikt i nic nie zakłóca jego spokoju. Nie przebywa jednak w zamknięciu przez cały czas! Psy każdego dnia korzystają z dostępnego przy hotelu wybiegu albo są wyprowadzane na spacery. Do kojców często wkładane są też atrakcje w postaci mat węchowych albo lizawek. Nie jest to jednak regułą, warto więc zapytać w wybranym hotelu, czy Twój pies może liczyć na tego typu dodatkowe przyjemności.

Najważniejsze cechy dobrego hotelu

Kiedy już wybierzesz się do hotelu, aby sprawdzić panujące w nim warunki, szczególną uwagę zwróć na kilka ważnych kwestii. Jedną z nich jest oczywiście samopoczucie przebywających akurat w hotelu psiaków. A inne? Warto sprawdzić kompetencje obsługi, dowiedzieć się, na jakich zasadach dostępna jest pomoc weterynaryjna oraz sprawdzić na ile hotel jest w stanie zapewnić psu bezpieczeństwo.

Bezpieczeństwo i higiena w obiekcie

Większość opiekunów zwraca szczególną uwagę na to, czy hotelowe boksy i wybieg są czyste i regularnie sprzątane. Warto jednak sprawdzić również, czy psy mają stały dostęp do czystej wody. Jeśli to możliwe, wejdź na teren wybiegu i zobacz, jak prezentuje się ogrodzenie oraz dostępne zabawki lub przeszkody. Czy są już stare i wysłużone, czy też prezentują się nienagannie? Sprawdź, czy sprzęty nie mają wystających elementów, które mogłyby pokaleczyć psa.

Zapytaj też, jakim kluczem dobierane są psy wypuszczane wspólnie na wybieg. Jak obsługa radzi sobie w przypadku agresywnego zachowania jednego z nich?

Kompetencje obsługi

Hotel dla zwierząt może założyć i prowadzić w zasadzie każdy. Nie oznacza to jednak, że każdy powinien to robić! Warto więc przed pozostawieniem psa w wybranym miejscu dopytać o kompetencje obsługi. Dobrze, gdy opiekunowie mogą pochwalić się dyplomem trenera lub behawiorysty, ale nie to jest najważniejsze. O wiele istotniejszą kwestią pozostaje sposób, w jaki obsługa hotelu zajmuje się zwierzakami. Ile psów przypada na jednego opiekuna?

Zwróć też uwagę na to, jakich informacji o psie wymaga hotel. Jeśli przyjmuje każdego zwierzaka, bez przeprowadzenia dokładnego wywiadu, nie jest to dobry znak. Pracownicy hotelu powinni zapytać Cię minimum o zwyczaje Twojego psa, jego rytm dnia oraz ewentualne problemy zdrowotne.

Dowiedz się również, czy możesz o dowolnej porze zadzwonić i zapytać o stan swojego psiaka albo liczyć na przesłane zdjęcia?

Opieka weterynaryjna

Na koniec warto dowiedzieć się, czy w hotelu zwierzaki mają stały dostęp do opieki weterynarza. Jeśli nie, być może hotel współpracuje z najbliższą przychodnią dla zwierząt? Sprawdź jak rozwiązywane są kwestie ewentualnego wypadku i konieczności udzielenia psu profesjonalnej pomocy.

Walizka na psie wakacje

Kiedy już wybierzesz idealny hotel, spakuj najpotrzebniejsze rzeczy. Przede wszystkim warto, aby psiak miał do dyspozycji własną karmę. Samo przetransportowanie do hotelu będzie już dla niego źródłem stresu i emocji – nie ma sensu, aby dodatkowo zmieniała się także jego dieta. Warto też dostarczyć psu jego legowisko albo chociaż ulubioną zabawkę, która będzie przypominała mu o domu.

Dowiedz się również, czy pies ma mieć ze sobą własne szelki i smycz, czy też hotel zapewnia gościom spacerowe akcesoria.

 

Hotele dla zwierząt to spore ułatwienie dla właścicieli. Jednak zwłaszcza pierwszy pobyt pupila w hoteliku wiąże się z wieloma emocjami i stresem również dla opiekunów. Czy warto przełamać się i zaufać obsłudze? O ile pies nie ma problemów behawioralnych i przebytych traum, na pewno. Większość zwierzaków wraca do domu zadowolona, a podczas pobytu w hotelu dodatkowo socjalizuje się i otwiera na nowe doświadczenia!

 

Klaudia Gawlas