Jak wybrać smycz, aby spacery z psem na pewno były udane?

Udany spacer z psem? To oczywiście taki, który jest przyjemny, pełen wspólnych, pozytywnych wrażeń opiekuna i jego pupila, ale przede wszystkim – bezpieczny. Aby każde Twoje wyjście z psiakiem takie właśnie było, zadbaj o odpowiednie akcesoria spacerowe. Jednym z najważniejszych jest dobrze dobrana smycz!

Rodzaje smyczy dla psa

W sklepach z artykułami dla zwierząt znajdziesz bardzo różne smycze dla psa. Nic więc dziwnego, jeśli początkowo poczujesz się nieco zagubiony i kompletnie nie będziesz wiedział, na którą się zdecydować. Jak pomóc sobie przy podejmowaniu decyzji? Przed zakupami warto sprawdzić, jakie są rodzaje smyczy:

  • Smycz prosta – czyli najbardziej klasyczny, choć obecnie rzadko wybierany, rodzaj smyczy dla psa. Jest to kawałek taśmy lub skóry o długości pomiędzy 1,2-3,0 m. Z jednej strony smycz prosta kończy się dopinanym do psiej obroży karabińczykiem, a z drugiej – pętlą dostosowaną do trzymania w dłoni opiekuna. Taka smycz zapewnia dobrą kontrolę nad psem, sprawdza się podczas pierwszych wspólnych spacerów oraz (w krótszej wersji) podróży komunikacją zbiorową.
  • Smycz przepinana – to smycz bardzo podobna do prostej. Różnica polega na tym, że smycz prosta jest z obydwu stron zakończona karabińczykami. Jeden służy do dopięcia go do psiej obroży lub szelek, a drugi pozwala opiekunowi swobodnie zmieniać długość smyczy. Szybko więc skrócisz smycz, gdy znajdziesz się z psem w tłumie ludzi oraz wydłużysz, kiedy uznasz, że Twojemu pupilowi należy się więcej swobody.
  • Smycz automatyczna (inaczej smycz flexi) – to smycz wykonana z linki lub cienkiej, ale wytrzymałej taśmy. Ten rodzaj smyczy jest niezwykle popularny z uwagi na łatwość, z jaką przychodzi regulacja jej długości. Kiedy pies oddala się od Ciebie, smycz automatycznie (stąd też jej nazwa) wysuwa się z uchwytu, a kiedy pupil znów podejdzie – smycz od razu się zwija. Wystarczy jednak wcisnąć znajdującą się w uchwycie smyczy blokadę, by ustalić jedną, niezmienną długość smyczy. Warto jedna od razu zaznaczyć, że smycz automatyczna świetnie sprawdza się jedynie w przypadku psów, które opanowały podstawowe komendy i chodzenie przy nodze. Jeśli Twój pupil jest lękliwy, ciągnie w czasie spacerów, wykazuje zachowania agresywne albo dopiero zaczyna naukę właściwych zachowań podczas spacerów, wybierz raczej smycz przepinaną albo prostą.
  • Smycz treningowa dla psa, czyli długa linka (najczęściej 5-15 m) służąca do nauki przywołania, chodzenia na luźnej smyczy i innych komend.
  • Smycz z amortyzatorem – to prosta lub przepinana smycz zaopatrzona dodatkowo w gumowy amortyzator. Dzięki temu w trakcie spacerów lub aktywności outdoorowych zarówno Ty, jak i Twój pies jesteście bezpieczniejsi – amortyzator zmniejsza siłę szarpnięć. Najczęściej amortyzatory są dołączane do smyczy sportowych.

Jak wybrać właściwą smycz?

Który typ smyczy będzie odpowiedni dla Ciebie i Twojego pupila? Na początek najlepiej wybrać smycz prostą albo przepinaną. Taka odpowiedź nie rozwiązuje jednak wszystkich dylematów! Przy doborze smyczy znaczenie ma nie tylko jej typ, ale też długość i szerokość. Dobieraj je uwzględniając rozmiar Twojego pupila i jego temperament. Zastanów się też gdzie najczęściej spacerujecie i jaki typ aktywności jest Wam najbliższy.

Długość smyczy dla psa

Podstawowa zasada jest prosta: im większy zwierzak, tym dłuższa i szersza smycz dla psa. W praktyce przyjmuje się, że aby wygodnie spacerować z pupilem, dobrze jest wybrać smycz o długości  minimum 3,0 m. Krótsze smycze również jednak warto mieć w domu – zwłaszcza, jeśli z psem będziesz odwiedzać zatłoczone miejsca, w których musi on znajdować się blisko Twojej nogi. Nie nadużywaj jednak krótkich smyczy – zwłaszcza jako akcesoriów spacerowych dla dużego psa. W ten sposób utrudnisz mu poruszanie się i najbardziej naturalne zachowanie: węszenie.

Jak szeroka powinna być smycz?

A co z szerokością smyczy? Dla małych psów (do 25 kg) wystarczająca będzie smycz o szerokości 1-1,5 cm. Większe psiaki wyprowadzaj, korzystając ze smyczy o szerokości do 2,5 cm. Pamiętaj, że za szeroka smycz będzie dla Twojego psa niewygodna: ciężki karabińczyk w skrajnych przypadkach może powodować bóle pleców i głowy! Z kolei zbyt wąska smycz nie spełni swojego podstawowego zadania: nie zapewni Twojemu pupilowi bezpieczeństwa w czasie spaceru!

Czy kolor smyczy ma jakiekolwiek znaczenie? W zasadzie nie – dobieraj go zgodnie ze swoimi upodobaniami. Jedyny wyjątek stanowią smycze treningowe stosowane w warunkach zewnętrznych: na polach lub w lesie. W tym przypadku najlepiej będzie, jeśli wybierzesz smycz w jaskrawym kolorze. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie Ci zauważyć ją w trawie!

Smycze do zadań specjalnych! Właściwa smycz dla psa, który ciągnie i szczeniaka

Jak wybrać smycz dla szczeniaka? Tak jak już wspomnieliśmy, na początek najlepiej sprawdzi się smycz przepinana albo prosta. Dlaczego? Szczeniak dopiero uczy się jakie zasady obowiązują w czasie spacerów. Dodatkowo zazwyczaj młode psy są bardzo ciekawe świata, radosne i podekscytowane niemal każdą napotkaną nowością. Jako opiekun powinieneś więc mieć nad psiakiem stałą kontrolę oraz możliwość szybkiego reagowania na zmieniającą się sytuację.

A co w przypadku ciągnącego pupila – zwłaszcza, gdy jest to pies o większych gabarytach? W takiej sytuacji postaw na smycz z amortyzatorem. W ten sposób ochronisz mięśnie i stawy zarówno swoje, jak i swojego psa. Zwróć też uwagę na to, jakim materiałem pokryty jest uchwyt smyczy. Najlepiej, by była to guma albo miękki materiał z wypełnieniem. Dzięki temu smycz przy pociągnięciu nie będzie wżynała Ci się w dłonie. Podgumowany uchwyt zmniejszy też ryzyko wyślizgnięcia się smyczy z Twojej dłoni.

 

Dobrze dobrana smycz dla psa to jeden z gwarantów udanego spaceru. Zanim więc wyruszysz na zakupy, dokładnie określ jakiego typu smyczy (i o jakich parametrach) poszukujesz. W ten sposób na pewno dokonasz właściwego wyboru, a Twoje spacery z psem za każdym razem będą w pełni udane!

 

Klaudia Gawlas