Jakie przysmaki wybrać na szkolenie z psem?

Przysmaki dla psa odgrywają bardzo ważną rolę na wczesnym etapie szkolenia czworonoga. Są nieocenioną pomocą w szkoleniu prowadzonym metodami pozytywnego wzmocnienia, ich podawanie pomaga psu w nauce nowych komend. Dlatego bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiednie produkty, które nie zaszkodzą psu, ale równocześnie będą dla niego odpowiednią motywacją do pracy. Poniżej przedstawiam kilka zasad, którymi warto kierować sie przy wyborze odpowiednich smaczków do szkolenia.

Intensywny zapach

Wiadomo nie od dziś, że węch u psa odgrywa najważniejszą rolę w postrzeganiu świata zewnętrznego, dlatego każdy smaczek, który wydziela intensywny i atrakcyjny dla psa zapach, będzie motywował go do pracy dziesięć razy bardziej niż jakaś zwykła karma. Przykładem takiego smakołyka może być kawałek suszonej ryby, kurczaczka, indyka, serka żółtego, parówka.

Odpowiednia wielkość 

Muszą być nie za duże, nie za małe. Ogólnie przyjętą zasadą jest, że nie powinny być większe niż ziarno grochu. Warto jednak dopasować je do wielkości psa, ponieważ dając takiej wielkości smakołyk np. psu rasy dog niemiecki, sprawimy, że w ogóle nie odczuje, że dostał nagrodę. Można je porównać z wielkością jednej kulki karmy od psa. 

Miękkie 

Powinny być miękkie, żeby pies potrafił je w dość szybkim tempie zjeść i nie musiał się z nimi “męczyć” przed dłuższą chwilę.

Coś innego

Smaczki przeznaczone do szkoleń powinny być czymś nowym, wyjątkowym dla psa, nie może to być więc jego karma, którą je na co dzień. Karma dla psa nie będzie odpowiednią motywacją dla niego i pies nie będzie chciał ćwiczyć. 

Zrezygnuj z kupnych przysmaków

W trakcie szkolenia podajemy psu dość dużą ilość przysmaków, dlatego nie mogą być to kupne smakołyki, które zazwyczaj mają już wyznaczoną przez producenta porcję do podania w trakcie dnia. Jest to zwykle do ok. 15 sztuk dziennie, a to stanowczo za mało na ćwiczenia z psem. Z kolei podanie większej porcji niż zalecana, może prowadzić do problemów trawiennych u psa.  

Jak najbardziej naturalne

Najlepsze przysmaki dla psa, to takie które możemy sami przygotować w domu, bez żadnych barwników czy chemii. Są to np. gotowana marchewka, gotowany lub surowy indyk, suszona wołowina, kawałki suszonej, gotowanej lub surowej ryby, samodzielnie przygotowane ciasteczka i wiele innych. 

Trzeba zaznaczyć, że psie przysmaki to przede wszystkim karma uzupełniająca i nie może stanowić podstawy psiej diety. Nie należy także przesadzać z ilością podawanych psu smakołyków, ponieważ może to doprowadzić do jego nadwagi. Trzeba je podawać z umiarem i należy pamiętać, aby zmniejszyć dzienną porcję jedzenia w przypadku szkolenia z użyciem smakołyków, gdyż łatwo wtedy stracić kontrolę nad ilością przyjmowanego przez psa pokarmu.

Klaudia Gawlas