Jesienne wyprawy trekkingowe z psem – jak się przygotować?

Lubisz górskie wędrówki? Zabierz więc na szlak również swojego pupila! Jesień to idealna pora, aby zacząć wspólną górską przygodę: nie jest już tak tłoczno, ani gorąco jak w środku lata. Zanim jednak wspólnie z psem wyjdziesz na pierwszy trekking, dobrze się przygotuj! Dzięki temu zyskasz pewność, że Wasza wyprawa będzie udana.

Co zabrać na trekking z psem?

Przed wyruszeniem na górską wyprawę z pupilem, a nawet przygotowaniem akcesoriów, sprawdź kilka ważnych kwestii. 

Przede wszystkim pamiętaj, że nie do każdego parku narodowego w Polsce wejdziesz razem ze swoim pupilem. To, czy dane miejsca są otwarte na psich turystów zależy od dyrekcji konkretnego parku narodowego. Przed wyjazdem dowiedz się więc koniecznie, jakie zasady obowiązują w wybranym przez Ciebie rejonie!

Weź też pod uwagę, że nie każdy pies będzie zadowolony z długiej wędrówki. Jeśli zupełnie nie wiesz, jak zareaguje Twój pupil, bo do tej pory Wasza aktywność ograniczała się do godzinnych spacerów po płaskim terenie, zacznij stopniowo wydłużać trasy. Dopiero kiedy będziesz pewien, że Twój pies jest gotowy na nową przygodę (i wykonuje podstawowe polecenia!), zabierz go ze sobą w góry!

Co zapakować do plecaka? Na jednodniowy wypad w góry, poza smyczą i wygodnymi szelkami, miej przy sobie:

  • kaganiec fizjologiczny – czasem może przydać się na szlaku, a czasem, aby bezpiecznie wejść do schroniska;
  • książeczkę zdrowia psa (ewentualnie, jeśli planujesz przekroczyć granicę – także psi paszport);
  • składaną miseczkę turystyczną i zapas wody;
  • porcję karmy odpowiednią do długości i intensywności zaplanowanej trasy;
  • woreczki na nieczystości;
  • wybrany preparat chroniący przed kleszczami;
  • obuwie ochronne – jeśli zamierzasz wędrować po rozgrzanym asfalcie albo w skalistym terenie.

Na dłuższą, kilkudniową, wyprawę wczesną jesienią zabierz także przyrząd do wyciągania kleszczy oraz kocyk lub ręcznik dla psa, na którym Twój pupil będzie nocował.

Jak wybrać trasę

Kiedy wiesz już gdzie możesz wyruszyć ze swoim pupilem i zapakowałeś wszystkie niezbędne akcesoria, pora wybrać odpowiednią trasę.

Na początek postaw na lżejszy i krótszy szlak. Z czasem wraz z psem będziecie mogli zapuszczać się coraz dalej i wyżej – zawsze jednak pamiętaj o możliwościach i ewentualnych ograniczeniach czworonoga!

Jedną z istotniejszych kwestii jest np. to, że pies nie maszeruje równie szybko, jak człowiek. Twój pupil będzie chciał po drodze węszyć i sprawdzać co znajduje się w pobliskich krzakach. Wasza wspólna wyprawa potraw więc dłużej, niż gdybyś wybrał się na szlak samotnie. Nie sugeruj się więc ściśle czasami przejścia podanymi na mijanych tabliczkach lub w przewodnikach – zawsze dolicz po kilka-kilkanaście dodatkowych minut na godzinę wędrówki.

Przygotuj się na niecodzienne sytuacje. Twój pies pod koniec wyprawy na pewno będzie bardzo zmęczony. Po drodze spotkacie innych turystów (z których niektórzy mogą obawiać się psów) oraz, być może, także dzikie zwierzęta. Jak zareaguje Twój pupil? Jeśli nie jesteś pewien, w trakcie pierwszych wypraw nie spuszczaj go ze smyczy!

Dogtrekking dla zaawansowanych – jak wybrać odpowiedni sprzęt

Ty i Twój pies bardzo polubiliście wspólne wycieczki? W takim razie pora pójść o krok dalej i zaopatrzyć się w pas do dogtrekkingu. To bardzo wygodne rozwiązanie! Podczas górskich wędrówek będziesz zawsze miał wolne ręce. Dodatkowo Twoje ciało zostanie równomierniej obciążone, niż wówczas, gdy trzymasz smycz. Z dobrze dobranym pasem biodrowym do dogtrekkingu nie nabawisz się więc bólu kręgosłupa lub stawów po całodziennej wędrówce z psiakiem.

Jak wybrać pas? Przede wszystkim zwróć uwagę na to, aby siła ciągnięcia podczas spacerów z pupilem była zawsze kierowana na środkową część Twojej miednicy. W ten sposób zabezpieczysz odcinek lędźwiowy kręgosłupa, plecy i kolana. 

Następnie sprawdź, z jakich materiałów wykonany jest pas biodrowy. Najlepiej, gdy sprzęt jest lekki, wygodny i oddychający. Pas nie może krępować Twoich ruchów albo wymuszać nienaturalnego rytmu chodu! Dlatego też dobrze przymierz kilka modeli zanim podejmiesz ostateczną decyzję.

 

Trekking z psem to niezwykła przygoda, która sprawi wiele przyjemności zarówno Tobie, jak i Twojemu pupilowi. Jeśli więc uwielbiasz aktywnie spędzać czas, koniecznie zaplanuj wspólną górską wędrówkę. Dobrze przygotowana stanie się miłym wspomnieniem – a Wy na pewno szybko nabierzecie ochoty na więcej!

Klaudia Gawlas