Pies nad wodą – najważniejsze zasady zabierania czworonogów nad akweny

Twój pies uwielbia kąpiele i zawsze pierwszy wskakuje do stawu lub jeziora? W takim razie w czasie wakacji zabierz go na Mazury albo nad morze! Zanim jednak wyjedziecie, dobrze się przygotuj. Dzięki temu na miejscu będzie czekała Was jedynie świetna zabawa i pełen relaks!

Plaże i kąpieliska dla psów: nie wszędzie wejdziesz z czworonogiem!

Pierwsze, na co powinieneś zwrócić uwagę, to wybór miejsca, w którym będziesz mógł swobodnie plażować z psem. Pamiętaj, że nie każde kąpielisko (i nie każda plaża!) przeznaczone są także dla czworonogów. Zasady obowiązujące w konkretnym miejscu sprawdzaj zawsze na aktualny sezon. Zdarza się np. że plaża, na którą jeszcze w maju bez żadnych konsekwencji wchodziłeś z psem, w sezonie wakacyjnym jest już dla czworonogów niedostępna. Albo wyznaczono konkretne godziny, w czasie których plażować mogą także psiaki.

W miarę możliwości sprawdź też jak wygląda zejście do morza – nie każdy pies będzie zachwycony perspektywą schodzenia po wielu stopniach schodów albo koniecznością brodzenia na śliskich kamieniach. To ostatnie bywa również zdradliwe i może skończyć się kontuzją albo poranieniem łap!

Postaraj się wreszcie, aby wybrane przez Ciebie kąpielisko lub plaża nie znajdowały się zbyt daleko od miejsca, w którym nocujecie. Dojazd, zwłaszcza w upale, będzie dość uciążliwy – tym bardziej że plażowanie z psem nie oznacza przebywania nad morzem od rana do wieczora!

Co zabrać nad wodę, by wypoczynek z psem był udany?

Zapewne doskonale wiesz, co zapakować do plażowej torby dla siebie. A jak spakować nad wodę Twojego pupila? Na plażę lub jezioro koniecznie zabierz:

  • miseczkę na wodę oraz butelkę wody dla psa;
  • smycz i szelki (albo obrożę);
  • woreczki na odchody;
  • porcję karmy;
  • kilka przysmaków;
  • buty lub skarpetki zabezpieczające łapy przed nagrzanym piaskiem;
  • ulubione zabawki Twojego psa (najlepiej takie, które będzie mógł zabrać do wody).

Przed wyjściem na plażę dołącz do szelek lub obroży informację z imieniem psa oraz kontaktem do Ciebie – tak na wszelki wypadek. Pamiętaj też, że na plaży, tak jak w każdym innym miejscu, obowiązuje Cię sprzątanie po pupilu!

I ostatnia ważna uwaga: choć dla Ciebie odpoczynek z książką na leżaku może być bardzo kuszącą perspektywą, to większość psów na plaży dość szybko się nudzi. Dlatego tak ważne jest, abyś zabrał zabawki swojego pupila. 

Dobrym pomysłem będzie też odbycie długiego spaceru z psem jeszcze przed udaniem się na plażę. Po ok. 2-3 godzinach warto przerwać choć na chwilę odpoczynek na piasku i znów zabrać psiaka choć na krótki spacer! Być może w okolicy znajdują się parki krajobrazowe, ścieżki spacerowe albo psie wybiegi?

Idealne miejsce do plażowania z pupilem

Kiedy po raz pierwszy znajdziesz się na plaży z psem możesz zastanawiać się gdzie rozłożyć swój koc i pozostałe plażowe akcesoria. Najlepiej będzie wybrać miejsce oddalone od innych plażowiczów i ich zwierząt. Nie rozkładaj się obok rodzin z małymi dziećmi ani hałaśliwych grup młodzieży. Najprościej mówiąc: unikaj wszelkich bodźców, które mogłyby zestresować lub przestraszyć Twojego pupila!

Postaraj się też zapewnić psu choć odrobinę cienia – jeśli w pobliżu nie ma drzew, rozłóż np. plażowy parasol albo namiot.

O czym jeszcze warto pamiętać

Każdy pies jest inny i każdy inaczej zareaguje na plażowanie – zwłaszcza, jeśli nad wodę zabierasz psiaka po raz pierwszy. Niektóre zwierzaki od razu z radością pobiegną w stronę morza lub jeziora i zabiorą się za pływanie. Inne, nawet jeśli do tej pory lubiły wodę, mogą podejść do nowego miejsca z rezerwą. Jeśli tak się stanie – nie zmuszaj psa do kąpieli! Nie wnoś go na siłę do wody ani do niej nie wpychaj! Daj pupilowi czas na oswojenie się z nową sytuacją i działanie we własnym tempie.

Zadbaj też o komfort innych plażowiczów. Szczególną uwagę zwróć na inne zwierzęta oraz rodziny z małymi dziećmi. Jeśli je zauważysz, nie spuszczaj psa ze smyczy, by swobodnie pływał w morzu lub jeziorze. To może skończyć się mało przyjemną sytuacją!

Pomyśl także o bezpieczeństwie czworonoga. Nie pozwalaj psu wypływać zbyt daleko. Jeśli nie jesteś pewien, czy zareaguje na przywołanie, w wodzie świetnie sprawdzi się np. długa linka treningowa. Zwracaj uwagę, czy pies nie je piasku albo nie popija wody z morza lub jeziora! Nie pozwalaj na takie zachowania – o wiele bezpieczniej dla zdrowia psa będzie, jeśli pozostanie przy piciu czystej wody i własnej karmie.

 

Wspólny wypoczynek z psem to dla wielu opiekunów wyjątkowy, wymarzony czas. Ty też do nich należysz? W takim razie po prostu zabierz ze sobą psa nad morze albo jezioro. Jeśli dobrze się przygotujesz, nic Cię nie zaskoczy, a wspólnie spędzony na plaży czas będzie bardzo udany!

 

Klaudia Gawlas