Psie spotkania na spacerach – czy i jak reagować na zachowania zwierzaków

Wybrałeś się na spacer ze swoim pupilem. Wszystko było wspaniale do momentu spotkania… innego czworonoga. Twój pies nagle zaczął się szarpać i szczekać, a Ty nie umiałeś odwołać go i uspokoić. Albo inaczej: pupil merdał przyjaźnie ogonem i bardzo chciał bawić się z napotkanym psiakiem, ale gdy się zbliżyliście, usłyszałeś kilka cierpkich słów od drugiego opiekuna. Teraz sam już nie wiesz, jak powinny przebiegać psie spotkania na spacerach… Pomożemy Ci znaleźć rozwiązanie!

Czy Twój pies potrzebuje spotkań z innymi psami?

Psy to zwierzęta społeczne. W związku z tym każdy z nich lepiej rozwija się i uczy, gdy ma kontakt z innymi psiakami. Podczas wspólnych spotkań i zabaw, psy uczą się relacji społecznych, kontrolowania emocji, komunikacji oraz radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych. Jeśli więc masz taką możliwość, zadbaj o towarzystwo dla Twojego ulubieńca! Postaraj się zapewnić mu stały kontakt z innymi zwierzakami – najlepiej takimi o podobnym temperamencie, z którymi Twój pies znajdzie wspólny język i chętnie będzie spędzał czas.

Czy to oznacza, że powinieneś starać się zapoznawać psa ze wszystkimi psiakami mijanymi na spacerach? Oczywiście, że nie! Nigdy nie wiesz przecież, jaki spotkany pies ma charakter i czy ma ochotę na spotkanie. Może to być zwierzę lękliwe albo agresywne, może dochodzić do siebie po zabiegu medycznym. Zdarza się też, że naprzeciw Ciebie i Twojego psa podczas spaceru pojawi się suczka w czasie cieczki. Dlatego też próby nawiązywania przypadkowych relacji czasem przynoszą więcej szkód niż pożytku.

Gdzie w związku z tym warto szukać psich przyjaciół dla Twojego pupila? Choć nie jest to proste zadanie, warto przetestować kilka opcji!

Gdzie nawiązywać psie relacje?

Wielu opiekunów za idealne miejsca do psich spotkań i nawiązywania relacji między zwierzakami uznaje psie łączki i wybiegi dla psów. Czy tak jest naprawdę? Niezupełnie. Psie łączki to z reguły dość mały, ogrodzony teren. Jeśli jest na nim wiele psów, których opiekunowie nie zwracają uwagi na zwierzaki, ale są np. zajęci rozmową, komunikacja między zwierzętami staje się zaburzona. Psy, zamiast swobodnie budować relacje, często uczą się zachowań obronnych, agresywnego bądź stają się lękliwe.

Dlatego też z psich łączek korzystaj tylko, gdy nie są przesadnie obłożone. Jeśli widzisz, że na małym terenie jest już wiele psiaków, zrezygnuj z odwiedzin. Kiedy zdecydujesz się wejść na ogrodzony teren, skup się na swoim psie. Obserwuj jego zachowanie i reaguj, gdy zajdzie taka potrzeba. Tak samo, jak Ty nie zaprzyjaźniasz się z każdą napotkaną osobą, tak też Twój pupil nie będzie traktował przyjaźnie każdego innego psa.

Gdzie jeszcze Twój ulubieniec może poznać inne psiaki? Jeśli Twoi znajomi nie mają czworonożnych pupili, spróbuj nawiązywać relacje na otwartym terenie – np. podczas swobodnego spaceru po parku czy lesie. Zawsze jednak, zanim pozwolisz swojemu psu podejść do innego zwierzaka, zapytaj drugiego opiekuna o zdanie. I uszanuj jego decyzję!

Jak zachować się podczas spaceru w mieście?

Spacer w mieście to czas, który nie sprzyja zbytnio nawiązywaniu relacji z innymi psami. Głównym powodem jest to, że psy spacerują zwykle na dość krótkiej smyczy – mają więc ograniczone pole manewru i możliwość wycofania się z nawiązywanej relacji. Dlatego też bezpieczniej po prostu omijać inne psiaki. Jak?

Jeśli Twój pies idzie obok Ciebie luzem, przywołaj go. Jeśli trzeba, zapnij smycz. Nie pozwalaj na swobodne podbieganie psiaka do cudzego pupila – nie znasz przecież obcego psa i nie wiesz, w jakiej fizycznej czy psychicznej kondycji się znajduje. 

Następnie skup na sobie uwagę psa i spokojnie wspólnie wymińcie napotkanego psiaka – najlepiej po łuku. Staraj się tak ustawić, by oddzielić sobą psy od siebie.

Naucz psa bezpiecznie omijać inne zwierzaki

Twój pies nie potrafi bez emocji omijać innych zwierząt? Spokojnie – jak każdego innego zachowania i tego możesz go nauczyć! Potrzeba jedynie spokoju, cierpliwości i treningu. Zacznij od tego, by odwracać uwagę swojego pupila od zbliżającego się psa. Możesz posłużyć się smaczkiem, ulubioną zabawką Twojego psiaka albo przeprowadzić z nim krótki trening. Skup się na komendach, które Twój pies najlepiej opanował.Kolejnym krokiem będzie nauka omijania innych psów. Zawsze staraj się, aby Twój pies szedł po zewnętrznej stronie. Skup jego uwagę na sobie i spokojnie omińcie obcego psa. Na koniec pochwal pupila, nagródź go smaczkiem albo chwilą zabawy.

Spotkania z innymi psami, zwłaszcza w sprzyjających okolicznościach, są bardzo ważne dla Twojego pupila. Jednak w czasie krótkich przechadzek w mieście lepiej po prostu spokojnie omijać inne zwierzęta. Naucz tego swojego psa, ale też zadbaj o to, by miał swobodny kontakt z innymi psami. To najlepsze, co możesz dla niego zrobić!

Klaudia Gawlas