Sposoby na psią nudę

Czasami zdarza się tak, że z jakiegoś powodu nie jesteśmy w stanie zapewnić naszemu psu odpowiedniej ilości dawki ruchu na dworze albo musimy ograniczyć spacery z nim do minimum. Powody tego mogą być różne – może to być choroba opiekuna psa lub kiepska pogoda, która nie zachęca do tego, aby przebywać na zewnątrz. Psy do prawidłowego funkcjonowania potrzebują odpowiedniej ilości zajęć fizycznych i umysłowych. Jeśli im tego nie zapewnimy, pojawi się nuda, a wiadomo, że znudzony pies może wpaść na różne pomysły na rozładowanie energii i przynieść tym samym prawdziwe kłopoty swoim właścicielom. Co zatem zrobić, kiedy nie możemy wybiegać naszego psa na dworze? Mam dla Was kilka pomysłów na to jak poradzić sobie z psią nudą nie ruszając się z domu.

ZABAWY WĘCHOWE

Zabawy węchowe sprawdzają się zawsze i wszędzie, jest to jeden z najlepszych sposobów na zapewnienie odpowiedniej rozrywki i stymulacji umysłowej dla naszego psa. Niezawodne są wszelkiego rodzaju maty węchowe, w których można schować ulubione przysmaki psa. Takie maty możemy zakupić w sklepie zoologicznym, bądź w sklepie internetowym lub wykonać ją samemu w domu (w internecie znajdziecie mnóstwo instruktaży jak taką matę należy zrobić). Nieco droższą ale również skuteczną opcją jest zaopatrzenie się w różnego rodzaju zabawki edukacyjne, w których chowamy w przeróżnych schowkach psie przysmaki, a zadaniem naszego pupila jest ich odnalezienie i otwarcie schowka. Takie zabawki świetnie rozwijają kreatywność naszego psa. 

ZABAWKI WYPEŁNIONE JEDZENIEM

Zabawki typu kong, kula smakula lub inne zabawki, które możemy wypełnić jedzeniem są świetnym sposobem, aby zająć naszego psa na dłuższą chwilę. Zabawki tego typu działają uspokajająco i wyciszająco na psa, dzięki temu to również bardzo dobry pomysł na rozładowanie psiej energii. Jeśli nie macie pomysłu jakie jedzenie możecie do takiej zabawki włożyć, to w wielu sklepach zoologicznych możecie znaleźć specjalne pasty do jedzenia dla psa, które są dedykowane do takich właśnie zabawek, a ich użycie jest bardzo proste.

NAUKA SZTUCZEK

To nie tylko doskonały sposób na rozwój umysłowy psa i jego “psychiczne zmęczenie”, ale również świetna zabawa zarówno dla czworonoga jak i jego właściciela. Możesz być bardzo kreatywny w wymyślaniu różnych sztuczek lub jeśli nie wiesz czego psa nauczyć, możesz obejrzeć filmiki (w sieci jest ich pełno), na których pokazane jest jak krok po kroku nauczyć psa różnych sztuczek. Wystarczy poćwiczyć z psem kilka razy dziennie, a efekty będą imponujące. Pamiętaj też, że nic tak nie łączy właściciela z psem jak wspólne ćwiczenia i zabawa.

SZARPANIE

Psy uwielbiają się szarpać, a do tego nie musisz wychodzić na dwór. Wystarczy, że zorganizujesz trochę miejsca w domu. Szarpanie to świetny sposób aby trochę zmęczyć psa. Nie musisz do tego celu kupować drogich szarpaków. Taką zabawkę też możesz przygotować samemu w domu np. ze starego ręcznika, koszulki, czy materiału polarowego. Wystarczy, że kawałki materiału zwiniesz w warkocz i mocno zawiążesz jego końce. 

ZABAWY W ZGADYWANKI

Łatwą do zorganizowania samemu w domu, jest zabawa polegająca na tym, że pies musi zgadnąć pod którym kubeczkiem znajduje się przysmak. Do tej zabawy niezbędne będą takie rzeczy jak plastikowe kubeczki lub po prostu niewielkie, lekkie doniczki. Pod jednym z kubeczków chowamy smaczek, tak aby pies nie widział. Wołamy psa do siebie i zachęcamy go do poszukiwań smaczka.

MISKA PYSZNOŚĆI

Zabawa polega na tym, że na dno dość dużej miski wkładamy kilka ulubionych przysmaków psa lub jego karmę. Na przysmaki wrzucamy kilka plastikowych, lekkich plastikowych kuli lub można wykorzystać także papierowe rolki po papierze. Zadaniem psa będzie wytropienie przysmaków pomiędzy przeszkodami.

Sposobów na psią nudę jak widzicie jest wiele, nie musimy koniecznie wychodzić z pupilem na dwór. Pamiętajmy, że pies znudzony, mający za mało aktywności fizycznej i umysłowej może sprawić swoim opiekunom niemałe kłopoty. Chcąc rozładować emocje, pies może wpaść na dość destrukcyjne pomysły i może wyrządzić wiele szkód w naszym mieszkaniu, domu, czy ogrodzie. Wystarczy trochę czasu i odrobina kreatywności ze strony właściciela, żeby sprostać wymaganiom psiej natury.

Klaudia Gawlas