Wakacje z psem? O czym warto pamiętać, zabierając czworonoga na wakacyjny wyjazd

Tegoroczne wakacje zaplanowałeś inaczej niż zwykle: po raz pierwszy chciałbyś na urlop zabrać ze sobą także psa? Świetnie! Przed wyjazdem poświęć jednak chwilę na przygotowania – dzięki temu zarówno Ty, Twoi najbliżsi, jak i Wasz czworonożny przyjaciel na pewno wrócicie szczęśliwi i wypoczęci.

Wybierz odpowiednią lokalizację

Zanim zaczniesz pakować walizki, przemyśl dobrze dokąd udać się na wakacje z psem. Co powinieneś wziąć pod uwagę?

  • Pierwszą kwestią jest kondycja fizyczna psa. Wytrzymałe zwierzaki, należące np. do aktywniejszych ras doskonale odnajdą się na wakacjach w górach. Długie piesze wycieczki będą dla nich prawdziwą przyjemnością i czasem relaksu! 

Górskie wakacje z psem – kanapowcem wymagają już jednak głębszego przemyślenia. Taki pies na pewno nie okaże się wytrawnym piechurem!

  • Charakter psa. Czy Twój ulubieniec jest otwarty, radosny i śmiały? Chętnie nawiązuje kontakt z innymi ludźmi i zwierzętami? A może przeciwnie – pracujesz z psem lękliwym i wycofanym? Wszystkie te kwestie powinieneś wziąć pod uwagę wybierając odpowiednie miejsce na wakacje – i konkretny typ noclegu.
  • Gdzie na wakacje z psem najlepiej się wybrać? Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na wyjazd nad jezioro, nad morze czy w góry, zadbaj o odpowiednie otoczenie. Połączenie upału i hałasu szybko zmęczy każdego psiaka. Nie wybieraj więc noclegów w centrach dużych miast i przy tłumnie odwiedzanych deptakach. Postaw raczej na spokojną, cichą okolicę. Idealnie, gdy w pobliżu znajdzie się las albo duży park.

Bezpieczna podróż z czworonogiem

Planowanie wakacji z pupilem to także przemyślenie tego, jak będzie wyglądał sam wyjazd z psem. Zamierzasz dotrzeć na miejsce samochodem czy pociągiem?

Własny samochód będzie oczywiście wygodniejszą opcją. Przed wyjazdem przygotuj transporter lub bezpieczny pas samochodowy dla psa. W trakcie podróży dbaj o regularne przerwy. Na postojach wypuszczaj psa, pozwól mu nieco się przespacerować i napić wody. Jeśli to możliwe, staraj się zatrzymywać przy lesie albo w mniej uczęszczanych miejscach. Ogromne parkingi z restauracjami i placami zabaw dla dzieci będą dodatkowo niepotrzebnie stresować Twojego pupila.

Jak zaplanować podróż z psem pociągiem? Pamiętaj, że zgodnie z przepisami Twój ulubieniec nie może zajmować miejsca na siedzeniu ani wchodzić na łóżko w wagonie sypialnym. Duży pies musi mieć zapiętą smycz oraz założony kaganiec. Mniejszy powinien być przewożony w transporterze (wówczas z reguły podróżuje bezpłatnie). Jeśli chcesz przewozić psiaka swobodnie, bez kosza lub transportera, będzie trzeba wykupić dla niego bilet. Wyjątek stanowią tu jedynie psy asystujące i psy przewodnicy.

Jeśli masz wybór, zdecyduj się na pociąg bezprzedziałowy – o wiele łatwiej będzie Ci znaleźć odpowiednie miejsce. W pociągach przedziałowych na obecność psa w przedziale muszą zgodzić się pozostali pasażerowie. W sytuacji, w której choć jeden z nich jest przeciwny, konduktor poszuka Wam innego miejsca. To jednak dodatkowy stres i zamieszanie, którego warto oszczędzić czworonogom.

W podróż zabierz ze sobą małą miseczkę i butelkę wody dla psiaka. Przyda się też ulubiony kocyk, który pozwoli psu poczuć się pewniej i uspokoi go w trakcie przejazdu.

Akcesoria, które warto ze sobą zabrać

Co powinno znaleźć się w Twojej wakacyjnej walizce zapakowanej na wyjazd z psem? Dobrze zabrać ze sobą:

  • akcesoria spacerowe, czyli smycz i obrożę lub szelki;
  • ulubiony kocyk, na którym Twój pies będzie sypiał;
  • miskę;
  • kilka zabawek;
  • książeczkę zdrowia psa;
  • ewentualne akcesoria przydatne podczas długich spacerów: dla większych psów mogą to być np. buty. Dla małych – plecak lub nosidło.

Przed wyjazdem z psem upewnij się też, że wszystkie podstawowe szczepienia zwierzaka są aktualne. Przemyśl również kwestię karmienia psa. Jeśli na co dzień podajesz mu gotową karmę, zabierz odpowiednią ilość ze sobą. Zmiana otoczenia będzie dostatecznym przeżyciem, nie zmieniaj przy okazji psiej diety!

A jeśli zdecydowałeś się na dietę BARF? W takiej sytuacji możesz zabrać jedzenie dla psa ze sobą, np. w lodówce turystycznej. Inna opcja to zakup żywności na miejscu i przechowywanie jej w lodówce dostępnej dla gości wybranego hotelu lub ośrodka.

Zaplanuj aktywności dla całej rodziny

Ostatnia ważna kwestia podczas planowania wakacji z psem, to przemyślenie tego, jak zamierzacie spędzać czas. Piesze wędrówki z psem w większości przypadków będą świetnym pomysłem. Jeśli zamierzacie wypoczywać nad morzem, zorientuj się, na których plażach w okolicy pies będzie mile widziany. Weź też pod uwagę fakt, że plażować najlepiej będzie rano lub późnym popołudniem – w ciągu dnia rozgrzany piasek może parzyć psie łapki.

Pamiętaj też, że z psem nie wejdziesz do wielu atrakcji turystycznych. Całodzienne zwiedzanie muzeów, ogrodów zoologicznych, grot czy kopalń na pewno będzie więc utrudnione. Jeśli planujesz takie atrakcje, zastanów się, czy Twój pies będzie w stanie spokojnie zaczekać na Ciebie w hotelowym pokoju. W razie wątpliwości, jeszcze przed wyjazdem przemyśl swoje wakacyjne plany.

 

Wakacje z psem mogą być fantastycznie spędzonym czasem! Spokojny i zrelaksowany chętniej dasz się wciągnąć w kolejną zabawę, a wspólny spacer z pupilem sprawi Ci jeszcze więcej przyjemności niż zwykle. Twój pies na pewno doceni to i również będzie szczęśliwy! Aby nic nie zakłóciło Wam udanego odpoczynku, przygotuj kilka akcesoriów i realnie oceń możliwości Twojego pupila. Potem pozostanie Wam jedynie miło spędzić czas!

 

Klaudia Gawlas