Zasady bezpiecznej zabawy na Psim Parku

Psi park to miejsce, które powinno psu kojarzyć się z miłym spędzaniem czasu i dobrą zabawą. Wielu właścicieli popełnia jednak nieświadomie dużą ilość podstawowych błędów przyprowadzając swojego psa na wybieg, co najczęściej prowadzi do bardzo nieprzyjemnych sytuacji. Sama niestety nie raz byłam świadkiem takich sytuacji, do których dochodziło z winy właścicieli. Dlatego, żeby nasz psiak zawsze dobrze bawił się na psim parku i czerpał dużą radość z przebywania na nim, warto stosować się kilku ważnych, moim zdaniem, rad:

 

1. Nie przynoś zabawek, piłek, patyków i innych rzeczy tego typu.

Pieski mogą o nie rywalizować i przy tym się zaatakować.

 

2. Nie karm swojego psa smakołykami w obecności innych psów.

Psy broniące swoich zasobów mogą zaatakować inne.

 

3. Nie karm psów od innych właścicieli.

Po pierwsze, tak jak napisałam wyżej, Twój pies może być o to zazdrosny i może zaatakować obcego psa. Po drugie nie wiesz, czy właściciel życzy sobie, żeby jego pies był dokarmiany przez obcych ludzi albo czy nie jest w trakcie szkolenia. A po trzecie, nie wiesz czy pies, którego chcesz nakarmić nie jest na coś uczulony, czy nie jest chory i niektórych rzeczy nie powinien jeść.

 

4. Nie trzymaj psa na smyczy.

Nie będzie mógł się wtedy swobodnie zachowywać i reagować na różne sytuacje, poza tym na smyczy może być zestresowany, spięty i przez to może zareagować agresywnie na inne psy. Jeśli boisz się, że Twój pies nie będzie reagował na komendy i dlatego masz go trzymać na smyczy, to lepiej nie wchodź z nim na psi park.

 

5. Nie przybywaj na psim parku “na siłę”.

Jeśli widzisz, że pies boi się innych psów, jest nękany przez nie albo nie ma ochoty na przebywanie w towarzystwie innych psów, to nie ma sensu, by pozostawać dłużej na psim parku. Wyjście na wybieg ma sprawiać naszemu pupilowi przyjemność, a nie kojarzyć mu się z nieprzyjemnymi sytuacjami i stresem.

 

6. Przy wejściu i wyjściu z psiego parku, uważaj żeby inne psy z niego nie wyszły.

Poproś właścicieli, by odwołali swoje psy spod furtki.

 

7. Nie przychodź na psi park z suczką, która jest przed, w trakcie lub krótko po cieczce.

 

8. Im mniej psów, tym lepiej.

Jeśli widzisz, że na psim parku jest dużo psów, lepiej zrezygnować z wchodzenia do niego. Dlaczego? Im więcej psów na zamkniętej przestrzeni, tym jest większe prawdopodobieństwo, że wydarzy się coś niespodziewanego i nieprzyjemnego. W dużej grupie psów może zdarzyć się tak, że niektóre będą przytłaczały te mniej pewne siebie psiaki, istnieje też większe ryzyko konfliktu pomiędzy psami. Takie wydarzenia mogą spowodować to, że nasz pies stanie się lękliwy, będzie się bał innych psów i zacznie ich unikać lub może być w stosunku do nich agresywny.

 

9. Kontroluj sytuacje i swojego psa!

Jeśli widzisz, że Twój pies jest gnębiony przez inne psy lub wręcz przeciwnie, to on gnębi inne czworonogi, to jak najszybciej odizoluj go od reszty. Obserwuj cały czas swojego psa i interweniuj ZAWSZE, kiedy widzisz, że Twój pies tego potrzebuje. Nie zostawiaj psów samych sobie w trudnych sytuacjach!

 

10. Jeśli wiesz, że twój pies ma problemy w nawiązywaniu relacji z innymi psami, boi się ich lub jest w stosunku do nich agresywny, to lepiej nie wchodź do psiego parku.

Niepotrzebnie zestresujesz i swojego psa i te, które przebywają już na miejscu.

 

11. Miej dzieci pod kontrolą i nie pozwalaj im wchodzić na przeszkody przeznaczone dla psów.

Pies przez przypadek może zrobić krzywdę dziecku przebiegając przez przeszkody, a dziecko może zniszczyć przyrządy przeznaczone dla psów. Pamiętajmy, że psi park to miejsce zabaw dla psów, nie dla dzieci.

 

12. Nie jeździj po psim parku na rolkach, rowerze, hulajnodze, itp.

Może to wystraszyć psy, lepiej zostaw sprzęt gdzieś w ustronnym miejscu np. przy wejściu do parku.

 

13. Zawsze sprzątaj po swoim psie!

Trzymając się tych zasad będziemy mieć pewność, że pies będzie czerpał dużą radość z przebywania na psim parku, oraz że Twój i inne psy przebywające na psim parku będą bezpieczne i nie będzie dochodziło między nimi do różnych spięć. Psi park to wspaniałe miejsce, gdzie Ty i Twój pies możecie przyjemnie spędzać czas i nawiązywać wiele ciekawych znajomości.

Psi park to w dzisiejszych czasach już w zasadzie jedyne miejsce, gdzie możemy spuścić naszego psa ze smyczy i pozwolić mu się swobodnie na nim wybiegać. Dlatego, postaraj się, żeby czas spędzony na wybiegu był przyjemnością dla Twojego psa, żeby dobrze się na nim bawił i był na nim bezpieczny – przestrzegając tych kilkunastu wyżej wymienionych rad, masz pewność, że tak właśnie będzie.

Klaudia Gawlas